От 7 септември в България в сила влязоха новите мерки срещу COVID-19. В музеи и галерии вече се допуска не повече от един човек на 8 квадратни метра при спазване на дистанция от най-малко 1,5 метра. Носенето на маска е задължително. „Повече от година музеите са изправени пред предизвикателството да съществуват и да развиват своята дейност в условията на пандемия“, заяви директорът на Регионален исторически музей – Кюстендил, Валентин Дебочички.
„Мерките, свързани с разпространението на COVID-19, се отразиха негативно върху културните институти като музеи, галерии и другите сфери на изкуството заедно с целокупни други сфери в държавата. Мерките се отразиха най-вече върху посещаемостта в музейните обекти на Регионален исторически музей-Кюстендил. През 2020 година тя беше със 70% по-ниска спрямо 2019 година. Отрази се и във финансов план, най-вече върху постъпленията от билети и продажба на сувенири. Този ресурс, който реално се загуби, беше съществен и ограничава изпълнението на някои наши функции, които не се покриват от делегираните бюджети. Това са обновяване на експозиционни зали и издателската ни работа. Въпреки мерките, успяхме да запазим нашите специалисти“, добави Валентин Дебочички.
Аналогична е ситуацията и в „Музеен комплекс – Банско“, съобщи неговият директор Светла Барякова.
„Приходите намаляват, защото ние разчитаме на приходи от посещения. В рамките на бюджета успяваме с много икономии. Опитваме се да присъстваме в интернет-пространството, но това не може да се сравни с истинското общуване с експозициите на музея и присъствието в залите“, каза още Барякова.
Очакват ли музейните работници средства и целево финансиране от ЕС? Директорът на Регионален исторически музей – Кюстендил, Валентин Дебочички:
„Не съм запознат с все още невнесения в Брюксел план. По настояване на служебния министър на културата в него са заделени допълнителни средства за културата, които вероятно на проектен принцип ще бъдат разпределяни. Лично аз съм песимист, че ще може музеите да кандидатстват или да получат някакви средства. Надявам се, че в следващия държавен бюджет, средствата за култура ще бъдат повече и министерството ще може да отдели повече средства за целеви проектни дейности, насочени към музеите“.
Пандемията се оказа изпитание за музеите – както за големите и утвърдени институции, така и за малките. Голяма част от тях се насочиха към организирането на виртуални турове и онлайн разходки, надявайки се на по-голяма популярност в условията на кризата от COVID-19. Новите мерки дават възможност за реален достъп до музейните зали, на което ще разчитат ръководствата на музеите и музейните комплекси.
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..