Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Предизвикателствата пред училищата посланици на Европейския парламент

Програмата за училища посланици на Европейския парламент продължава да е обект на силен интерес сред учебните заведения в България вече шеста година. През учебната 2021/2022 година в нея ще се включат нови 10 училища от страната, информират от Бюрото на Европейския парламент в България. Едно от новите училища посланици е Средно училище ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ в град Разлог. Какво е да бъдеш ръководител на училище посланик на ЕП? Отговорът от директора – Росица Тумбева:

„Училище посланик е голяма чест за нашето училище. За втора година кандидатстваме и сега сме щастливи, че сме одобрени. В училището ни съществува ученически парламент от дълги години. Училище посланик означава, да се стремим да разясним сред младите хора най-вече правата ни като европейски граждани. Да се запознаят с училищни парламенти и в другите държави. И как младите хора могат да окажат влияние върху демократичния живот в Европа.“

Бюрото на Европейския парламент в България избра 10-те училища, които в края на учебната година ще могат да се превърнат в „посланици“ на най-демократичната институция на Европейския съюз. Въпреки пандемичните условия, над 50 училища от различни области в България се кандидатирали за училища посланици. В журито, са участвали представители на Бюрото на ЕП в България. То е трябвало да избере сред редица амбициозни заявки на учебни заведения от цялата страна със силна мотивация и новаторски идеи. Средно училище ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ вече е изработило програма на дейностите на учебното заведение в качеството му на училище посланик.

„Всяко училище посланик разработва своя програма, в която се набляга върху правата и задълженията на европейския гражданин, ролята и как може да промени събитията, които се случват в света. Целта е младите хора да се запознаят с възможностите за тяхната реализация, която им се предоставя не само в нашата страна, но и в цяла Европа. Да могат те да гласуват и да бъдат инициаторите и да бъдат едни бъдещи ръководители“.

Ангажиментът на Бюрото на ЕП е да присъедини към програмата училища от различни краища на страната, съобщават от там. Основните критерии, които са били взети предвид при избора на участниците, са мотивацията на кандидатите, силните страни на училищата, обхватът и иновативността на предложената примерна дейност, за да се събуди интересът и да се разширят знанията на учениците за функциите и ролите на европейските институции. Постигането на териториален баланс, както и разпределението между различните видове училища също са сред важните аспекти при подбора. Учениците в разложкото училище ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ се включват активно в набелязаните дейности като училище посланик на ЕП, споделя директорът Росица Тумбева.

„Учениците са щастливи да имат своите ръководители, които подбират между 5 и 20 ученици, които ще бъдат тези млади посланици и ще отговарят за информирането на другите ученици относно основните послания, свързани с европейската парламентарна демокрация. Тези посланици ще изпълняват и специални задачи, ще преминат обучение, ще организират различни събития, свързани с Деня на Европа, с училището и общината.“

Програмата за училища посланици на ЕП е най-мащабната платформа по рода си, уверяват от Бюрото на Европейския парламент в България. От там информират, че през тази година програмата до голяма степен запазва досегашния си формат с тригодишен цикъл на изпълнение. От тази учебна година програмата ще се стреми да предложи повече инициативи и за младшите посланици. За учителите, Програмата вече дава възможност за установяване на контакт с други училища посланици от цяла Европа за съвместни проекти и инициативи. От 2022 г. ще има възможност да се организират и трансгранични проекти с училища посланици на регионален принцип, уверяват от Бюрото на Европейския парламент в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16