Програмата за училища посланици на Европейския парламент продължава да е обект на силен интерес сред учебните заведения в България вече шеста година. През учебната 2021/2022 година в нея ще се включат нови 10 училища от страната, информират от Бюрото на Европейския парламент в България. Едно от новите училища посланици е Средно училище ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ в град Разлог. Какво е да бъдеш ръководител на училище посланик на ЕП? Отговорът от директора – Росица Тумбева:
„Училище посланик е голяма чест за нашето училище. За втора година кандидатстваме и сега сме щастливи, че сме одобрени. В училището ни съществува ученически парламент от дълги години. Училище посланик означава, да се стремим да разясним сред младите хора най-вече правата ни като европейски граждани. Да се запознаят с училищни парламенти и в другите държави. И как младите хора могат да окажат влияние върху демократичния живот в Европа.“
Бюрото на Европейския парламент в България избра 10-те училища, които в края на учебната година ще могат да се превърнат в „посланици“ на най-демократичната институция на Европейския съюз. Въпреки пандемичните условия, над 50 училища от различни области в България се кандидатирали за училища посланици. В журито, са участвали представители на Бюрото на ЕП в България. То е трябвало да избере сред редица амбициозни заявки на учебни заведения от цялата страна със силна мотивация и новаторски идеи. Средно училище ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ вече е изработило програма на дейностите на учебното заведение в качеството му на училище посланик.
„Всяко училище посланик разработва своя програма, в която се набляга върху правата и задълженията на европейския гражданин, ролята и как може да промени събитията, които се случват в света. Целта е младите хора да се запознаят с възможностите за тяхната реализация, която им се предоставя не само в нашата страна, но и в цяла Европа. Да могат те да гласуват и да бъдат инициаторите и да бъдат едни бъдещи ръководители“.
Ангажиментът на Бюрото на ЕП е да присъедини към програмата училища от различни краища на страната, съобщават от там. Основните критерии, които са били взети предвид при избора на участниците, са мотивацията на кандидатите, силните страни на училищата, обхватът и иновативността на предложената примерна дейност, за да се събуди интересът и да се разширят знанията на учениците за функциите и ролите на европейските институции. Постигането на териториален баланс, както и разпределението между различните видове училища също са сред важните аспекти при подбора. Учениците в разложкото училище ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ се включват активно в набелязаните дейности като училище посланик на ЕП, споделя директорът Росица Тумбева.
„Учениците са щастливи да имат своите ръководители, които подбират между 5 и 20 ученици, които ще бъдат тези млади посланици и ще отговарят за информирането на другите ученици относно основните послания, свързани с европейската парламентарна демокрация. Тези посланици ще изпълняват и специални задачи, ще преминат обучение, ще организират различни събития, свързани с Деня на Европа, с училището и общината.“
Програмата за училища посланици на ЕП е най-мащабната платформа по рода си, уверяват от Бюрото на Европейския парламент в България. От там информират, че през тази година програмата до голяма степен запазва досегашния си формат с тригодишен цикъл на изпълнение. От тази учебна година програмата ще се стреми да предложи повече инициативи и за младшите посланици. За учителите, Програмата вече дава възможност за установяване на контакт с други училища посланици от цяла Европа за съвместни проекти и инициативи. От 2022 г. ще има възможност да се организират и трансгранични проекти с училища посланици на регионален принцип, уверяват от Бюрото на Европейския парламент в България.
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..