Европейският парламент прие резолюцията относно пътната безопасност на ЕС. В нея се посочва, че над 22 хиляди души умират по пътищата на ЕС всяка година, а около 120 000 са сериозно ранени.
Според последните отчетени данни най-безопасните пътища остават тези на Швеция. В Румъния се отчита най-високатасмъртност за 2020 г. Смъртността за България възлиза на 67 случая на милионжители през 2020 г., а средната смъртност за ЕС е 42 случая на милион жители.
Докладчикът на Европейския парламент Елена Кундура заяви, че положението е извънредно и че Европарламентът призовава за незабавни действия и постигане на добри резултати, така че до 2030 година смъртните случаи да бъдат намалени наполовина. „Отсега нататък трябва да прилагаме нов цялостен подход. Това е така нареченият подход на безопасната система. В основата на този подход трябва да се избягват максимално тежките наранявания и смъртните случаи. Винаги са възможни човешки грешки, но трябва да се разработят безопасни превозни средства, както и безопасна пътна инфраструктура. Необходима е също така и силна система на здравеопазване, за да се постигне тази цел“, подчертава докладчикът.
В него са изложени основните фактори, допринасящи за тежки наранявания и смъртни случаи по пътищата, предлагат се мерки на европейско и национално ниво. Подчертано е, че са необходими и средства на европейско и национално равнище като за целта трябва да се използват всички налични финансови инструменти като Фонда за устойчивост и възстановяване.
„Скоростта убива! Дори в градове, където има много пешеходци и велосипедисти, максималната горна граница за скоростта продължава да е 50 км. Има драстична разлика между градовете, които предвидиха ограничение за скоростта от 30 км, и онези, които не са предвидили такова ограничение“, заяви Кундура и призова от името на евродепутатите Европейската комисия да въведе ограничението от 30 км в час за всички градове в Европа. Тя изтъкна, че трябва да има нулева търпимост към шофирането в нетрезво състояние или под въздействието на наркотици.
Европейският парламент изтъкна необходимостта от нов европейски орган за пътна безопасност, както и да се въведе европейска година на пътната безопасност, с цел информиране на гражданите за визията „Нулева смъртност“.
Комисар Хелена Дали увери, че Европейската комисия приветства този важен доклад, посветен на пътната безопасност. Тя изтъкна, че смъртността по пътищата е спаднала до безпрецедентните 17 процента през 2020 година, но това до голяма степен се дължи на пандемията от COVID-19.
Хелена Дали припомни, че стратегията „Нулева смъртност“ е съвместна отговорност – от местните, регионални и национални власти до полицията и службите за пътна безопасност, от производителите на автомобили до продавачите на използвани автомобили.
Комисар Дали изтъкна, че Еврокомисията е създала Харта за пътната безопасност – огромна мрежа от над 3 хиляди неправителствени организации и отделни лица, пряко свързани с пътната безопасност.
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..