Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Разширяват се правилата за роуминг на Европейския съюз след 2022 година

Премахването на таксите за роуминг в Европейския съюз в края на 2017г., е един от най-големите успехи за европейските потребители на мобилни услуги. Хората вече могат да използват мобилните си телефони, за да се обаждат, да изпращат SMS, както и да ползват мобилни данни, когато пътуват в евросъюза на същата цена като у дома. Малко от потребителите обаче знаят, че тези правила за роуминг са валидни до 30 юни 2022 година и след тази дата трябва да бъдат подновени.

Според Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“, необходимостта от актуализиране на тези правила и някой недостатъци на досегашните са част от причините Регламентът за роуминг на Европейския съюз да бъде преразгледан.

„Качеството на услугата е проблем, защото ако имате договор в собствената си държава с определени параметри, да кажем имате 5G абонамент, но пътувате в друга страна и роумингът не ви позволява да ползвате тази мрежа, защото местният оператор няма такива възможности, това естествено би било несправедливо спрямо вашия абонамент, така че трябва да има някаква отговорност за предоставяне на услугата и потребителят да бъде обезщетен“ – коментира Богомил Николов.

Според него има и някой аномалии в Регламента. Например парадоксът да имате цена на SMS в рамките на собствената държава, която е по-висока, отколкото цената на SMS в роуминг.

Потребителите често не знаят, че сегашните роуминг правила не се прилагат при пътуване с яхти, кораби или самолети. Резултатът може да бъде особено висока сметка, тъй като телефонът на потребителя може да се свърже със сателит или към друга мрежа, която е много скъпа.

Хората, които живеят или пътуват в близост до граница извън Европейския съюз или държава извън Европейската икономическа зона, където Регламентът за роуминг не важи, често биват свързвани с мрежата по невнимание.

„Например, ако пътувате в района на Видин, който е в близост до сръбската граница, то вашият телефон (ако е поставен на автоматичен режим) може често да се свързва със сръбската мобилна мрежа и в крайна сметка да платите високи сметки. За да избегнем този проблем, трябва да настроим мобилният си телефон на ръчен режим“ – съветва още Богомил Николов.

За подобен проблем сигнализират и жители на пограничния петрички район.

„Често се включва македонски оператор, когато сме високо в планината, но не и в града“ – споделя жителка на Петрич.

„Случвало ми се е в село Ключ. Много зле ми се отразява“ – добавя друга жена.

„Може би македонският оператор е по-силен и затова така се получава. Винаги засичам, когато се включва чужд оператор, като получавам SMS. Дори и да се оплачеш на мобилния оператор, не можеш да докажеш кога и къде си бил“ – споделят още потребители от петричко. Някой от тях настройват мобилния си телефон на ръчен режим и така избягват проблема.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50