От 21 октомври със заповед на министъра на здравеопазването в България влязоха нови ограничителни мерки срещу разпропрастранението на COVID-19. Те бяха наложени заради увеличения брой на заразените у нас. Бяха въведени така наречените зелени сертификати, които са единственият начин за достъп до по-голямата част от обществените пространства. По думите на служебния здравен министър, въвеждането на зелените сертификати е единственият начин да не се стигне до „локдаун“.
Заповедта на здравния министър предвижда и ĸoнтpoл нa вxoдa на обществените сгради и помещения. Според доц. Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация в България, въвеждането на зелените сертификати е добра идея. Наблюдава се по-ускорен процес на ваксиниране в България. Хората трябва да разберат колко важно е да се ваксинират в тази трудна ситуация, добави доц. Околийски.
Сред потърпевшите от въведените ограничения са музеите, които са принудени да работят при наличието на въведените от здравното министерство мерки. Уредникът в музеите към Рилската света обител, Мария Заркова обясни, че е създадена необходимата организация, но ефектът все пак ще бъде неблагоприятен за сметка на посещаемостта.
Заради въведените ограничителни мерки два музейни обекта в Кюстендил са затворени за посещения. Това самузейният комплекс „Св. Георги“ и джамията „Ахмед бей“. Отворени за посещение са археологическата зала „Асклепий“и зала „Стримон“. Посетители приемат къщата-музей „Ильо Войвода“,къщата-музей „Емфиеджиева къща" и къщата-музей „Димитър Пешев“ с експозиция, посветена на Димитър Пешев и спасяването на българските евреи през Втората световна война. Национален парк-музей Самуилова крепост край Петрич също ще работи. Музейният комплекс е почти изцяло на открито, каза Катя Стоянова от общинска администрация – Петрич.
За посещение в музейните обекти посетителите трябва да представят сертификат за ваксинация, официален документ за преболедуване на COVID-19, отрицателен PCR или антигенен тест, припомнят уредниците в музеите. Те допълват, че остават в сила спазването на физическа дистанция от най-малко 1,5 м., дезинфекцията и носенето на защитни маски на лицето от посетителите и служителите.
Към момента зеленият сертификат се прилага не само на територията на Европейския съюз. От Европейската комисия информираха, че предстои тази мярка да бъде въведена и в нови държави. Някои експерти са категорични, че въвеждането на зелените сертификати в България е зекъсняла мярка, заради ниския брой на ваксинирани и бързите темпове, с които се разпространява COVID-19.
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..