Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Рестартирай Европа“: Зелените сертификати и музеите в България

От 21 октомври със заповед на министъра на здравеопазването в България влязоха нови ограничителни мерки срещу разпропрастранението на COVID-19. Те бяха наложени заради увеличения брой на заразените у нас. Бяха въведени така наречените зелени сертификати, които са единственият начин за достъп до по-голямата част от обществените пространства. По думите на служебния здравен министър, въвеждането на зелените сертификати е единственият начин да не се стигне до „локдаун“.

Заповедта на здравния министър предвижда и ĸoнтpoл нa вxoдa на обществените сгради и помещения. Според доц. Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация в България, въвеждането на зелените сертификати е добра идея. Наблюдава се по-ускорен процес на ваксиниране в България. Хората трябва да разберат колко важно е да се ваксинират в тази трудна ситуация, добави доц. Околийски. 

Сред потърпевшите от въведените ограничения са музеите, които са принудени да работят при наличието на въведените от здравното министерство мерки. Уредникът в музеите към Рилската света обител, Мария Заркова обясни, че е създадена необходимата организация, но ефектът все пак ще бъде неблагоприятен за сметка на посещаемостта.

Заради въведените ограничителни мерки два музейни обекта в Кюстендил са затворени за посещения. Това самузейният комплекс „Св. Георги“ и джамията „Ахмед бей“. Отворени за посещение са археологическата зала „Асклепий“и зала „Стримон“. Посетители приемат къщата-музей „Ильо Войвода“,къщата-музей „Емфиеджиева къща" и къщата-музей „Димитър Пешев“ с експозиция, посветена на Димитър Пешев и спасяването на българските евреи през Втората световна война. Национален парк-музей Самуилова крепост край Петрич също ще работи. Музейният комплекс е почти изцяло на открито, каза Катя Стоянова от общинска администрация – Петрич.

За посещение в музейните обекти посетителите трябва да представят сертификат за ваксинация, официален документ за преболедуване на COVID-19, отрицателен PCR или антигенен тест, припомнят уредниците в музеите. Те допълват, че остават в сила спазването на физическа дистанция от най-малко 1,5 м., дезинфекцията и носенето на защитни маски на лицето от посетителите и служителите.

Към момента зеленият сертификат се прилага не само на територията на Европейския съюз. От Европейската комисия информираха, че предстои тази мярка да бъде въведена и в нови държави. Някои експерти са категорични, че въвеждането на зелените сертификати в България е зекъсняла мярка, заради ниския брой на ваксинирани и бързите темпове, с които се разпространява COVID-19.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16