От 11 ноември в България бяха въведени зелените сертификати, получени след изследване на антитела. Сертификатът е за хората, прекарали безсимптомно, или за тези, които сами са се тествали с тест от аптеката. „Изискването е лабораторното изследване да бъде извършено и – съответно – ако стойностите надвишават определените от експертите нива, човек да може да получи сертификат, който ще е валиден 90 дни“, заяви при въвеждането на тази възможност министър Стойчо Кацаров. Документът ще важи само на територията на страната.
Европейската комисия обсъди възможността да се издава сертификат при откриване на антитела. Засега тази възможност не е достатъчно подкрепена от науката, смятат експерти. В Европа специалистите продължават да следят този въпрос, заяви говорителят на комисията и допълни – може да предложим промени, ако има нови научни насоки. Все още няма достатъчно яснота, за да се направи такава препоръка. Такава е тезата и на българския евродепутат Радан Кънев, който е член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните към Европейския парламент.
Издаването на зелен сертификат след изследване на антитела не е полезна стъпка, категоричен е Радан Кънев.
Въвеждането на такъв зелен сертификат ще обезкуражи хората да се ваксинират, смята българският евродепутат.
Европейският цифров COVID-сертификат е предвиден само за облекчения при пътуване, посочват от Европейската комисия. Останалите цели, за които сертификатите се използват, се определят от държавите в ЕС, е заявил говорителят на комисията, цитиран от БТА.
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..