Христо Христов е утвърден български диригент, класически музикант с международно признание. Творческата му съдба е свързана с най-големите и авторитетни български музикални сцени, сред които и Камерната опера в Благоевград. От 2021 година е председател на Международната фондация за сътрудничество и културно състезание „Гоце Делчев“. Маестро Христо Христов е родственик на Гоце Делчев, негов правнук от най-малкия му брат. „Цялото семейство е минало през много бурни и тежки времена. Моята фамилия в Кукуш е била от хората, които са водили общественото мнение. Платили са доста висока цена, с кръв са я платили. През 19-ти век само четирима мъже от фамилията са си отишли от естествена смърт, всички останали са били убити“, разказа за слушателите на Радио Благоевград Христо Христов и пояснява, че прадядо му Христо е единственият оцелял брат на Гоце Делчев. „Гоце Делчев е умеел да организира хората и то до такава степен, че това да стане сериозен вътрешен фактор в една иначе огромна по мащабите си и по силата си империя, каквато е Османската империя. И то да стане такъв фактор, който да я разклати из основи. На Балканския полуостров няма по-голяма организация, нито като численост на участниците, нито като териториално разпределение“, подчертава Христо Христов водещата роля на Гоце Делчев в национално-освободителното движение, както и факта, че той е бил обгърнат още приживе от искрената обич на българския народ. Гоце е умеел да сплотява и обединява, не да разделя и това е един от важните негови уроци за съвременните българи. „Не мисля, че може да бъде забравен. 150 години не се случват всеки ден. Това е достатъчно ярък юбилей, за който всеки човек би бил длъженда се сети.Мисля, че това е най-ценното нещо у човека – паметта. Надявам се институциите и в България, и в Северна Македония да го почетат, без да намесват каквито и да било странични мисли. Да почетат един културен човек, голям човек, да го споменат с хубаво. Гоце е бил добър човек!“, каза Христо Христов по повод 150-та годишнина от рождението на Гоце Делчев, която се навършва на 4 февруари 2022 година.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..