Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С кампанията си за Часа на Земята WWF изпраща послание за мир

Отбелязваме Деня на гората с тематична фотоизложба, посветена на Часа на Земята

Природозащитната организация WWF избра да стартира тазгодишното издание на кампанията си за Часа на Земята в деня, в който за юбилеен 50-и път светът отбелязва Международния ден на гората. Горите са сред най-значимите природни богатства, с които разполагаме. Освен че са дом на 80% от сухоземното биологично разнообразие, чрез своите екосистемни услуги те допринасят за нашето здраве и благоденствие, а също и осигуряват дървесина за икономиката. Те са и най-големите складове за въглероден диоксид след океаните, поради което играят ключова роля за климата на планетата. 

Днес обаче, горите са изложени на риск.

Войната в Украйна, както всяка война, освен човешки жертви, страдание и дългосрочни икономически последици, води след себе си редица съпътстващи щети. Една от тях е унищожаването на природата. Експертите на WWF предупреждават какво можем да очакваме, ако боевете продължат.

Мащабните маневри на тежкотоварни превозни средства и военна техника, незаконната сеч и разчистването на територии за военни действия влошават състоянието на горите и могат да увредят структурата на местообитанията. Експлозиите, причинени от артилерийски обстрел, увеличават риска от пожари в горите с последици за биоразнообразието. Също така при дългосрочно струпване на бежанци в лагери, в които не е обезпечено отопление, биха могли да бъдат обезлесени цели райони. А минните полета са в състояние да ограничат достъпа на горските служители до големи площи, както и да ги превърнат в опасни територии за едрите бозайници.

„Пролетта е времето, в което повечето животни раждат и се грижат за малките си. Сега бойните действия ще попречат това да се случи нормално в целия необходим им периметър. Мащабното безпокойство ще доведе до прогонване на редица животни от обичайните места за размножаване. Лесният достъп до оръжие може да улесни условията за бракониерство, докато обособените пространства на безвластие създават предпоставки за престъпления срещу дивата природа“, коментира Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Данните сочат, че Украйна разполага с 35% от биоразнообразието на Европа. Това включва повече от 70 000 вида, много от които редки, реликтни и ендемични. 16% от страната е покрита с гори, а 8 633 защитени територии покриват площ от 41 000 квадратни километра. В Украйна има също и 50 влажни зони с международно значение с обща площ от 9500 квадратни километра. Цялото това природно богатство е застрашено пряко или косвено от военните действия, а дългогодишните теренни усилия на организации като WWF могат да бъдат обезсмислени. 



У нас отбелязваме Деня на гората с тематична фотоизложба.

Националният природонаучен музей при БАН, WWF България, Столична община и фотографът Димитър Караниколов обединяват своя глас в подкрепа на кампанията „Часът на Земята“ – 2022 с фотоизложбата „Природен калейдоскоп“. Тя ще бъде открита официално в 18:00 часа на 21.03. (понеделник) в Галерии на открито в Градина „Кристал“.  Селектираните кадри представят пейзажни ракурси от България, Мексико, Боливия, Гърция, Турция, Мианмар, Бразилия, Намибия, Ботсвана, Исландия, Индонезия, Малта, Монголия и Танзания. Сред официалните гости на събитието ще бъде и изпълнителният директор на WWF България Веселина Кавръкова. Тя ще разкаже за традицията на Часа на Земята и ще отправи призив за мир, в който хората да живеят в хармония един с друг, за да могат да се грижат и за своя общ дом – планетата.

Очакваме ви!

Часът на Земята в България се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР, БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин, БНР-Стара Загора и други медии. 

Столична община е официален партньор на инициативата Часът на Земята.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46