Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Слав Недев: За мене едно от най-важните неща е човек да бъде максимално близо до себе си

10
Художникът Слав Недев
Снимка: Ясена Попова


  Във фокуса на вниманието ни е изложбата „Вътрешни / Външни пространства” на Слав Недев, един от разпознаваемите и много интересни автори на българската художествена сцена, която беше представена на 14 юни в галерия „Depoo”, на столичната улица „Врабча” с най-привлекателните артистични места за съвременно изкуство. Както художникът е написал в специалния текст за събитието, „Пространството е изначалното условие за съществуване на нещата и на нас, които ги преживяваме като опит. За човека като субект на този опит, пространството се разделя условно на външно и вътрешно. Външното е сравнително ясно дефинирано; вътрешното – доста по-комплексно. Ако за първото ясните граници са даденост, то за второто тяхната липса е основна характеристика и може би условие за протичащите в него процеси. И все пак тези два свята се отварят един за друг в момента, в който кажем „Аз виждам“.” Проектът е осъществен с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

  Слав Недев принадлежи към поколението, което се появява и разгръща своите способности в годините след политическите промени от 1989. Роден е през 1967 г. в София, където и до днес живее и работи като свободен артист. Член е на Съюза на българските художници, секция „Живопис”. Докато усъвършенства техниката си, той се вдъхновява от философия, митология, история на изкуството, психология, а музиката, литературата и общуването с природата му дават допълнителни стимули за изследване на социални, философски и психологически проблеми със средствата на изкуството. Работи и експериментира с различни медии – от класическа маслена живопис, през дигитални медии, до скулптура и инсталация. През 2012 г., заедно с група съмишленици, създава сдружение „Биотоп”, чиято основна цел е реализация на едноименния проект за инсталация в градска среда. Има повече от 10 самостоятелни изложби, цял списък от награди и отличия. Участвал е и в много общи художествени изложби, също в експозиции, представящи българското изкуство по света. Негови картини могат да се видят в Държавния департамент на Съединените щати, в Европейския съюз в Брюксел и в частни колекции в Европа и в България.

  В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ със Слав Недев.



По публикацията работи: Зоя Караджова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10