Във фокуса на вниманието ни е изложбата „Вътрешни / Външни пространства” на Слав Недев, един от разпознаваемите и много интересни автори на българската художествена сцена, която беше представена на 14 юни в галерия „Depoo”, на столичната улица „Врабча” с най-привлекателните артистични места за съвременно изкуство. Както художникът е написал в специалния текст за събитието, „Пространството е изначалното условие за съществуване на нещата и на нас, които ги преживяваме като опит. За човека като субект на този опит, пространството се разделя условно на външно и вътрешно. Външното е сравнително ясно дефинирано; вътрешното – доста по-комплексно. Ако за първото ясните граници са даденост, то за второто тяхната липса е основна характеристика и може би условие за протичащите в него процеси. И все пак тези два свята се отварят един за друг в момента, в който кажем „Аз виждам“.” Проектът е осъществен с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Слав Недев принадлежи към поколението, което се появява и разгръща своите способности в годините след политическите промени от 1989. Роден е през 1967 г. в София, където и до днес живее и работи като свободен артист. Член е на Съюза на българските художници, секция „Живопис”. Докато усъвършенства техниката си, той се вдъхновява от философия, митология, история на изкуството, психология, а музиката, литературата и общуването с природата му дават допълнителни стимули за изследване на социални, философски и психологически проблеми със средствата на изкуството. Работи и експериментира с различни медии – от класическа маслена живопис, през дигитални медии, до скулптура и инсталация. През 2012 г., заедно с група съмишленици, създава сдружение „Биотоп”, чиято основна цел е реализация на едноименния проект за инсталация в градска среда. Има повече от 10 самостоятелни изложби, цял списък от награди и отличия. Участвал е и в много общи художествени изложби, също в експозиции, представящи българското изкуство по света. Негови картини могат да се видят в Държавния департамент на Съединените щати, в Европейския съюз в Брюксел и в частни колекции в Европа и в България.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ със Слав Недев.
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..