Има вероятност, ремонтът на пътя Катунци – Златолист, да не бъде завършен. Затова сигнализираха слушатели на Радио Благоевград, които очакват проблемът с достъпа до едно от най-посещаванети села в община Сандански, да бъде най-накрая решен.
Припомняме, че в село Златолист се намира храмът „Свети Георги“, където е живяла лечителката Преподобна Стойна. Достъпът до там обаче, доскоро беше много труден, заради лошото състояние на пътя. От септември, миналата година, започнаха ремонтите дейности на около 6,8 километровата отсечка, които са пред застой.
До момента, само на около 400 метра в началото на пътя при село Катунци, има поставен асфалт, останалата част от отсечката е настлана с пласт чакъл и е все още незавършена. Основната причина е липсата на средства за цялостно асфалтиране. Това сподели по време на репортерската ни проверка, техническият ръководител на обекта, Сотир Костадинов.
„В момента само чакълираме. Нещата са в застой, защото трябва преоценка на финансовата рамка на проекта. Затова трябва да попитате Община Сандански въпреки че, парите се отпускат от държавата, но те трябва да поискат още средства за асфалтиране на пътя, защото тези са недостатъчни. Иначе, ние трасето сме го прокарали, първия пласт чакъл сме го поставили, остава да се направят канавките на около 3 киломентра път и спираме, чакаме решение. Ако се осигурят пари за асфалтиране, пътят може да е готов до края на лятото. Предполагам за месец, месец и нещо, да го приключим“ – уточни още Сотир Костадинов.
Малко над 4 милиона лева са заложените средства в договора за ремонтиране на пътя Катунци – Златолист. Но, заради инфлацията през последната година и поскъпването на всички основни материали, тези пари се оказват недостатъчни.
Според кмета на Община Сандански Атанас Стоянов, този път е от съществено значение за развитието на туризма в района. Това е една от основните причини да се търсят възможности за реновиране на пътната отсечка.
„Проблемът, както на този, така и на други подобни проекти, са инфлационните процеси, поскъпването на строително – монтажните материали, най-вече на асфалтовата и бетонната настилка. Това създава изключително сериозни затруднения на фирмата – изпълнител, на Общината и на всички подобни обекти, но търсим възможности за актуализация на цената на договора, за да може, този така важен за всички ни пътен участък, да стане реалност. В същото време, очакваме промяна на Закона за обществените поръчки, за да може всичко да бъде, освен целесъобразно и законосъобразно“ – коментира за Радио Благоевград кметът на Община Сандански Атанас Стоянов.
Според бившия кмет на Катунци Героги Коцев, завършването на ремонта на пътя е много важно за района, който е със затихващи функции.
„Това място, дадено ни от Бога, е една надежда за района, както за развитието на някакъв вид търговия или за туризъм. Не се надяваме да станем кой знае каква туристическа дестинация, но поне това, което имаме, да можем да го използваме. А до едно място, за да стигнеш, най-важното е пътят. Дано се намерят начини да се завърши този ремонт, защото нещо, което е направено и накрая не се запечата с асфалт, това означава, че парите да дадени на вятъра. И, ако сега са нужни едно количество пари, то след време ще бъдат необходими много повече, затова се радвам, че обръщате внимание на този важен за нас проблем“ – сподели Георги Коцев.
„Дали парите не стигат или организацията е слаба, не знаем, но така се замрази всичко. Казаха, че пари има осигурени, но защо ремонтът спря, не можем да си обясним“ – коментираха жители на Катунци, които също се надяват, скоро пътят до село Златолист, да бъде окончателно завършен.
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..