Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Стойков: Очаква се в средата на ноември да започне кандидатстването по програмата за саниране

Голяма част от програмата за санирането на старите многофамилни жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост вече е известна. Очаква се тя да започне след две или три седмици“, съобщи в интервю за Радио Благоевград Светослав Стойков, енергиен експерт от екологичното сдружението „За Земята“. Той поясни, че има още неясноти, които ще бъдат изчистени и обявена финалната версия на програмата.

Това, което е ясно към момента, са заложените 1,4 млрд. лева, за които  може да се кандидатства за жилищни сгради, проектирани преди 26 април 1999 година във всичките 265 общини, с минимум 4 самостоятелни жилища и повече от един собственик.

Определени са двата етапа за кандидатстване:  първият –  до 31 март 2023 година със 100% държавно финансиране, а вторият е до края на декември 2023 година с 80% държавно финансиране и 20% от собствениците. „Сдруженията на етажна собственост са на първо място, те са крайните получатели на програмата, като задължителните партньори са общинските администрации. Те трябва да извършат всички действия, свързани с кандидатстването и изпълнението на проекта от името на сдруженията на собствениците“, подчерта  Светослав Стойков и посочи, че всички сгради, които ще бъдат подкрепени, трябва да постигнат енергиен клас B и минимум 30% спестявания на първична енергия

Дейностите, допустими по програмата са: подмяна на дограми, монтаж на топлоизолация по стени, покриви, подове, монтиране на възобновяеми енергийни източници. Няма да се финансира подмяната на асансьори, но ще са допустими системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми енергийни източници, ремонт или подмяна на отоплителни, охладителни и вентилационни системи в общите части на сградата, замяна на вертикалните отоплителни системи с хоризонтални, ремонт на електрическите системи в общите части и монтаж на енергоспестяващо осветление, системи за автоматизирано осветление и други. „Не се финансира и подмяна на отоплителни уреди вътре в жилищата, които обитаваме“, посочи още експертът и отбеляза неравнопоставеността при оценката на проекти за сградите в по-малките и в по-големите общини; проблемите с енергийното обследване на сградите и техническите паспорти; с участието на енергийно бедните българи.

Интервюто със Светослав Стойков чуйте в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След последната сесия на ЕП: време за равносметка

През седмицата се проведе последната пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. Какво успя да свърши и за какво не стигна време? Какви ще бъдат предизвикателствата, на които следващият състав на ЕП ще трябва да отговори. В предаването “Събития и личности” разговаряхме с трима български евродепутати. За енергетиката, индустрията и..

публикувано на 26.04.24 в 11:25

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25