Предстои въвеждането на ново европейско изискване - даден продукт да може да бъде продаван през интернет само, ако е наличен икономически оператор (производител, дистрибутор, вносител), базиран в Европейския съюз, който да носи отговорност за безопасността на продукта.
Тази промяна ще доведе до по-бързото идентифициране на опасни стоки, спирането и изтеглянето им от пазара, вменяването на по-голяма отговорност на всички по веригата и мотивирането им да предприемат действия и по информирането на потребителите за рисковете, които могат да съдържат за здравето и живота имевентуално придобитите от тях продукти.
Според Габриела Руменова от Платформата „Ние, потребителите“, тенденцията за ръст в онлайн търговията се запазва, като един от факторите за това е и СОVID пандемията.
„Но, дори и в България, отчитаме над 30% ръст в онлайн продажбите през изминалата година. Оказва се, че трява да бъдат полагани все повече и повече усилия, клиентите да бъдат защитени както от рисковете да бъдат увредени техните икономически интереси, така също и да закупят стоки, които могат да се окажат опасни за тяхното здраве и живот. Също така става ясно, че опасните стоки стигат до потребителите много по-лесно по интернет, отколкото през регламентираната търговска мрежа. Може би заради това, европейските ниституции са стигнали до извода, че трябва да се повиши защитата на потребителите по отношение риска от придобиване на опасни стоки, когато пазаруват от електронни магазини и онлайн. Всъщност се оказва, че за да може да бъде продавана една стока онлайн, вече трябва да съществува икономически регламентиран оператор на територията на Европейския съюз, който да носи отговорност за безопасността на продукта“ – коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова.
Тя припомни, че и сега има изискване да се знае кой е производителят, вносителят или дистрибуторът на даден продукт. Но, ако това не е направено, много трудно може да се стигне до този, от когото тръгва стоката, за да може да се проследи колко е безопасена и доколко притежава всички необходими документи за това.
Новите изисквания за безопасността на продуктите, продавани онлайн, ще доведат от конкретни ползи и по отношение по бъзрото идентифициране на опасните стоки.
„Със сигурност е така. Ще може да се идентифицират по-бързо опасните стоки, които крият рискове за потребителите, съотоветно да бъдат предприети необходимите мерки те да бъдат изтеглени от пазара и да бъдат унищожени при необходимост, да не бъдат повече никога произвеждани и пускани на пазара, както и да бъдат наложени съответните, предвидени в законодателството, санкции за тези, които са си позволили да ги пуснат на пазара. В България, едни от най-високите санкции, са за нарушения, свързани с безопасността на стоките“, обясни още Габриела Руменова.
В момента има постигнато съгласие тези нови изисквания да влязат в сила реално. Следва подписването на споразумението, след което ще има един гратисен период от година и половина, за да бъде приложен документа в целия Европейския съюз.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..