Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зимни травми и контузии

  Най-честите травми през зимата – тема, която коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Божидар Лазов – ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР – София. Макар, че към този момент няма сняг и поледици, е добре да сме подготвени за зимните условия, така че да намалим шанса от инцидент, свързан с лечение в травматологията.

„Травмите през зимата са свързани най-вече със счупвания на горните и долните крайници, особено при хората в по-напреднала възраст, които в някаква степен страдат и от остеопороза – имат по-слаби кости и са най-уязвими. Характерни са счупванията в областта на китката, глезенната става, раменната кост, както и бедрената кост в областта на тазобедрената става .  Счупванията, които се получават в областта на коляннанта и глезенната стави са характерни най-вече при скиорите. Много често те са съчетани и с връзкови увреди – скъсвания на менискуси в колянната става, както и предните кръстни връзки. Този тип травми се наблюдават при по-младите хора, активно спортуващи“ – обобщи д-р Лазов. По думите му при зимните травми най-често се налага оперативно лечение, особено, когато са налице вътреставни счупвания – дълги тръбести кости, подбедрица, бедрена кост, глезенни стави, китки. „Хората трябва да знаят, че падането  на ски писта с висока скорост е в категорията на високоенергийните счупвания – т.е. там вече има съвсем друг поглед върху оперативното лечение и последващите етапи на лечението, тъй като с операцията завършва първия етап. Медикът коментира и още един важен въпрос- как да дадем първа помощ ако станем свидетели на падане – на улицата или в планината?

  „Първатата стъпка е да се обездвижи ставата доколкото това е възможно, както и студени компреси, докато се посети болничното заведение и съответно се постави диагнозата, която ще изисква различни начини на лечение.“  


 Способността да се разпознаят симптомите при счупване на кости  може да помогне да се определи колко сериозна е травмата и  посещението при лекар-специалист. „Симптомите при счупване, навяхване или изкълчване неминуемо е болката от травмирането на тъканите, отокът, който се получава в рамките на минути и часове и ще се развие, както и появата на хематом. Наблюдават се болезнени движения – невъзможност за движение в определена става. Когато става дума за изкълчвания – глезенна, раменна става, тогава са налични и деформации. Това са основните симптоми, които трябва да накарат човек да потърси квалифицирана медицинска помощ“.

   Д-р Лазов посъветва хората, които упражняват зимните спортове да бъдат с добра екипировка и най-вече с внимание към обувките. „Опитните скиори знаят техниките при падане, но начинаещите задължително трябва да са с инструктор, да не се спускат по стръмни писти, тъй като при тях заради начина на падане травмите ще бъдат много по-сериозни.


  При поледици възрастните хора е най-добре да останат у дома и да излизат навън при повишаване на температурите. Обувките да бъдат с грайфер, за да има по-добро сцепление. Много често при тях се наблюдават  и вестибулопатии, т.е. главозамайване, има моменти, когато те получават понижение на кръвното налягане и от там идват проблемите. Поради тази причина получават счупвания които впоследствие ние се налага да лекуваме“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Василиса Валеова

Подготовката на приема за първи клас в община Благоевград закъснява

Организацията на приема на децата в първи клас в общинските училища в Благоевград закъснява и това изключително много затруднява работата на директорите на учебните заведения. За това алармира в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС. Тя обясни,..

публикувано на 28.03.24 в 11:15

Втори СТЕМ център изграждат в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда

Със средства по Плана за развитие и устойчивост във всяко българско училище ще бъде изграден СТЕМ център. Направленията са пет – природни науки, математика и информатика, роботика и киберфизични системи, зелени и 3D технологии. В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ Якоруда изграждат втори СТЕМ център по роботика и зелена енергия. „Ще направим една мини..

публикувано на 27.03.24 в 14:07

Рулетката с мандатите се завърта за втори път

В 15 часа днес държавният глава ще връчи папката с втория мандат на кандидат за министър-председател, номиниран от "Продължаваме промяната" – "Демократична България".  "С чиста съвест ще върнем папката празна", това обяви пред bTV съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. Думите му идват часове преди връчването на втория проучвателен мандат на..

публикувано на 27.03.24 в 10:10

България и светът отбелязаха Часа на Земята

От Мадрид до Ханой и от Хелзинки до Кейптаун светът отбеляза Часа на Земята. За 18-а поредна година WWF направи милиони хора съпричастни към каузата за опазване на околната среда. Хиляди емблематични сгради изгасиха светлините за един час между 20:30 и 21:30, за да отдадат почит към природата и да изпратят послание към бизнеса, правителствата и..

публикувано на 25.03.24 в 13:22

Местна власт и бизнес ще развиват селски туризъм в село Ключ

Петричкото село Ключ има потенциал за развитието на селски туризим. В това са убедени кметът Македонка Иванова и представителите на местния туристически бизнес, които вече реализират различни идеи това да се  случи. Красивата природа, на скътаното в полите на планина Беласица населено място, богатата история на околността, свързана с цар Самуил и..

публикувано на 25.03.24 в 11:19

Емисиите от метан трябва да бъдат намалени с 30% до 2030 година

Метанът продължава да нараства в глобален мащаб, той е вторият по значение парников газ, отговорен за около 1/3 от повишението на глобалната температура. Най-съществени са емисиите в земеделието и енергийният сектор, както и от гниещи отпадъци.   „ Има цел за намаляването им с 30% до 2030 година, подписана още през 2021 година в Глазгоу в..

публикувано на 25.03.24 в 09:12

Деца от цялата страна очакват голямото Априлско състезание по четене с разбиране

През април – месецът на детската книга, образователната платформа Книговище кани децата от цялата страна да се включат в националното Априлско състезание по четене с разбиране. Онлайн съревнованието започва в 00.00 часа на 1 април на knigovishte.bg и ще продължи до 30 април. През своите детски профили в платформата децата решават..

обновено на 24.03.24 в 13:47