Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зимни травми и контузии

  Най-честите травми през зимата – тема, която коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Божидар Лазов – ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР – София. Макар, че към този момент няма сняг и поледици, е добре да сме подготвени за зимните условия, така че да намалим шанса от инцидент, свързан с лечение в травматологията.

„Травмите през зимата са свързани най-вече със счупвания на горните и долните крайници, особено при хората в по-напреднала възраст, които в някаква степен страдат и от остеопороза – имат по-слаби кости и са най-уязвими. Характерни са счупванията в областта на китката, глезенната става, раменната кост, както и бедрената кост в областта на тазобедрената става .  Счупванията, които се получават в областта на коляннанта и глезенната стави са характерни най-вече при скиорите. Много често те са съчетани и с връзкови увреди – скъсвания на менискуси в колянната става, както и предните кръстни връзки. Този тип травми се наблюдават при по-младите хора, активно спортуващи“ – обобщи д-р Лазов. По думите му при зимните травми най-често се налага оперативно лечение, особено, когато са налице вътреставни счупвания – дълги тръбести кости, подбедрица, бедрена кост, глезенни стави, китки. „Хората трябва да знаят, че падането  на ски писта с висока скорост е в категорията на високоенергийните счупвания – т.е. там вече има съвсем друг поглед върху оперативното лечение и последващите етапи на лечението, тъй като с операцията завършва първия етап. Медикът коментира и още един важен въпрос- как да дадем първа помощ ако станем свидетели на падане – на улицата или в планината?

  „Първатата стъпка е да се обездвижи ставата доколкото това е възможно, както и студени компреси, докато се посети болничното заведение и съответно се постави диагнозата, която ще изисква различни начини на лечение.“  


 Способността да се разпознаят симптомите при счупване на кости  може да помогне да се определи колко сериозна е травмата и  посещението при лекар-специалист. „Симптомите при счупване, навяхване или изкълчване неминуемо е болката от травмирането на тъканите, отокът, който се получава в рамките на минути и часове и ще се развие, както и появата на хематом. Наблюдават се болезнени движения – невъзможност за движение в определена става. Когато става дума за изкълчвания – глезенна, раменна става, тогава са налични и деформации. Това са основните симптоми, които трябва да накарат човек да потърси квалифицирана медицинска помощ“.

   Д-р Лазов посъветва хората, които упражняват зимните спортове да бъдат с добра екипировка и най-вече с внимание към обувките. „Опитните скиори знаят техниките при падане, но начинаещите задължително трябва да са с инструктор, да не се спускат по стръмни писти, тъй като при тях заради начина на падане травмите ще бъдат много по-сериозни.


  При поледици възрастните хора е най-добре да останат у дома и да излизат навън при повишаване на температурите. Обувките да бъдат с грайфер, за да има по-добро сцепление. Много често при тях се наблюдават  и вестибулопатии, т.е. главозамайване, има моменти, когато те получават понижение на кръвното налягане и от там идват проблемите. Поради тази причина получават счупвания които впоследствие ние се налага да лекуваме“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05