Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Иванов: Таван на цените не е добра практика

Поради продължаващото поскъпване на основните хранителни продукти и огромната разлика от 20 до 30% и повече, между цените от производителя през търговеца до щанда в магазина, държавата въведе ежедневен механизъм за наблюдение и контрол на цените по цялата верига на доставките от производителя до щандовете.

Доколко е ефективен този контрол и защо продължават да поскъпват храните, попитахме Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища:

„Причините са две основни – едната е неефективно действащата система за пласмент и търговия. Напрегнатата пазарна обстановка от 2020 година насам показа много недостатъци в нашия неефективен начин на търгуване. Тук влизат чисто производствените практики и това, че земеделците са дребни и необединени, няма общо земеделско представителство, което да се противопостави на едрия търговски капитал. Неговата по-силна позиция води до изкривяване при взаимодействието. От друга страна, паралелно с високия скок на цените на енергийните ресурси, съществуват определени практики, които водят до допълнително увеличаване на цените и това е факт. Това, което бе поръчано от премиера, е във връзка с изследването на пазара, за да се изяснят причините и в коя част на веригата се получава“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.

Има такива практики в търговията на дребно и това показва не само анализът на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Обект на нелоялни търговски практики са както производителите, така и преработвателите, които също са производители на крайния продукт. Един от примерите за това е ниската изкупната цена на млякото, на фона на продължаващото поскъпване на млечните продукти.

„Трябва да се проследи по веригата, къде са най-сериозните проблеми и да се вземат адекватни мерки. Вече работи цял щаб по този проблем и аз съм убеден, че скоро ще има резултати, тъй като съществува наистина паразитно ценообразуване. Тук е ролята и на потребителската  култура. Всеки един от нас трябва много добре да се информира като пазарува, да подхождаме с активно участие в акта на покупка, с оглед на това и ние самите да не бъдем мамени, да не участваме и да не създаваме лоша търговска практика“ – допълни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Той уточни, че в момента се изготвя начин, с който потребителите да бъдат активни при прилагането на тези контролни механизми.

Според Владимир Иванов, поставянето на таван на цените не е добра практика, защото ни връща съм едни други времена, свързани с военна или тоталитарна обстановка.

„Слагането на едни такива мерки ще доведе до изкривяване на пазара, до дефицити и фалити на производители или до появата на вторичен контрабанден пазар, извън закона. Никога тази мярка, прилагана по света, не е довела до нищо добро. Тя върши добра работа, когато има тоталитарна система, която да гарантира всички нива. Цивилизованият избор на България е в друга посока, затова не бива да се прилагат такива мерки, ако действително не се налага“ – допълни експертът.

Той прогнозира, че с идването на по-топлото време ще се наблюдава по-сериозно стабилизиране на пазара. Затова ще допринесе и влизащият в сила от 2024г. Европейски регламент за нелоялните търговски практики. Много е важно и земеделските производители най-сетне да се обединят. Трябва да се повиши и производителността на труда, което ще доведе и до повишаване на доходите.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50