Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Иванов: Таван на цените не е добра практика

Поради продължаващото поскъпване на основните хранителни продукти и огромната разлика от 20 до 30% и повече, между цените от производителя през търговеца до щанда в магазина, държавата въведе ежедневен механизъм за наблюдение и контрол на цените по цялата верига на доставките от производителя до щандовете.

Доколко е ефективен този контрол и защо продължават да поскъпват храните, попитахме Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища:

„Причините са две основни – едната е неефективно действащата система за пласмент и търговия. Напрегнатата пазарна обстановка от 2020 година насам показа много недостатъци в нашия неефективен начин на търгуване. Тук влизат чисто производствените практики и това, че земеделците са дребни и необединени, няма общо земеделско представителство, което да се противопостави на едрия търговски капитал. Неговата по-силна позиция води до изкривяване при взаимодействието. От друга страна, паралелно с високия скок на цените на енергийните ресурси, съществуват определени практики, които водят до допълнително увеличаване на цените и това е факт. Това, което бе поръчано от премиера, е във връзка с изследването на пазара, за да се изяснят причините и в коя част на веригата се получава“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.

Има такива практики в търговията на дребно и това показва не само анализът на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Обект на нелоялни търговски практики са както производителите, така и преработвателите, които също са производители на крайния продукт. Един от примерите за това е ниската изкупната цена на млякото, на фона на продължаващото поскъпване на млечните продукти.

„Трябва да се проследи по веригата, къде са най-сериозните проблеми и да се вземат адекватни мерки. Вече работи цял щаб по този проблем и аз съм убеден, че скоро ще има резултати, тъй като съществува наистина паразитно ценообразуване. Тук е ролята и на потребителската  култура. Всеки един от нас трябва много добре да се информира като пазарува, да подхождаме с активно участие в акта на покупка, с оглед на това и ние самите да не бъдем мамени, да не участваме и да не създаваме лоша търговска практика“ – допълни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Той уточни, че в момента се изготвя начин, с който потребителите да бъдат активни при прилагането на тези контролни механизми.

Според Владимир Иванов, поставянето на таван на цените не е добра практика, защото ни връща съм едни други времена, свързани с военна или тоталитарна обстановка.

„Слагането на едни такива мерки ще доведе до изкривяване на пазара, до дефицити и фалити на производители или до появата на вторичен контрабанден пазар, извън закона. Никога тази мярка, прилагана по света, не е довела до нищо добро. Тя върши добра работа, когато има тоталитарна система, която да гарантира всички нива. Цивилизованият избор на България е в друга посока, затова не бива да се прилагат такива мерки, ако действително не се налага“ – допълни експертът.

Той прогнозира, че с идването на по-топлото време ще се наблюдава по-сериозно стабилизиране на пазара. Затова ще допринесе и влизащият в сила от 2024г. Европейски регламент за нелоялните търговски практики. Много е важно и земеделските производители най-сетне да се обединят. Трябва да се повиши и производителността на труда, което ще доведе и до повишаване на доходите.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01