Спасителите от Доброволното формирование “Мейдей” България се завърнаха от мисията си в Турция. Пет денонощия спасителите бяха в един от най-пострадалите от земетресението райони. Въпреки тежките зимни условия, липсата на достатъчно средства, техника и оборудване, доброволците не са се отказали до последно от мисията си да спасяват човешки животи.
„Още на втория ден след земетресението звъннахме на председателя на Националната асоциация на доброволците в България не за да питаме тръгваме ли, а кога тръгваме. Буквално за четири - пет часа се организирахме, купихме най-необходимите неща, информирахме работодателите си и тръгнахме за Турция“ – разказа за Радио Благоевград Красимир Каракашев, ръководител на доброволното формирование “Мейдей” България.
Българската група е трябвало да обследва сградите и да установи, дали има данни за живот в град на около 80 километра от епицентъра на земетресението. Въпреки оскъдното оборудване, родните спасители са показали умения, качества и сърце.
„Българската група беше най, най-зле оборудвана, но имахме и друго най. Най-високият флаг в лагера, който се издигаше, беше българският флаг. Всички спасители бяха там за да помагат. Израелският екип беше дошъл с полева болница, с инженери, с ветеринарен лекар за кучето. Българската група беше само с едно микрофонче, което се казва акустик микрофон. То се слага на носеща част на сградата, ако има такава, за да се прослушва сградата. За наша радост, екипът на българските спасители успяхме да посочим 29 места с евентуално живи хора. 12 от тях бяха потвърдени от шведското куче. Благодарение на екипната работа бяха спасени човешки животи“ - допълни Красимир Каракашев.
Според него обаче, въпреки полезността за обществото на доброволните неправителствени формирования се оказва, че те не са подкрепени от държавата. За тях не се отделят държавни средства за издръжка, не се осигуряват помещения, за да развиват дейността си, нямат институционална и законова подкрепа. Държавата отделя средства само за националните организации и за общинските доброволни формирования, част от които обаче е спорно, доколко изпълняват ефективно задължения си и доколко са наистина полезни на обществото.
Подробностите можете да чуете в интервюто с Красимир Каракашев:
„Държавата по никакъв начин не помага доброволните формирования, регистрирани към юридически лица. Това е много сериозен проблем във време, в което виждаме колко полезни са тези организации. В България могат да се регистрират тези формирования по два начина - единият е от страна на общините, които по закон са длъжни да регистрират такива формирования, а другият начин е това доброволно формирование да бъде учредено от юридическо лице, както е нашият случай. Доброволното формирование “Мейдей” България е учредено към неправителствената организация Сдружение Български щит, което е в обществена полза“ – коментира за Радио Благоевград Кристина Ръжданова, заместник- председател на Сдружение Български щит.
Според нея, наредбата за доброволните формирования игнорира съществуването на частните доброволни формирования, като не дава никаква възможност на държавата, общините и институциите да помагат на тези доброволни формирования.
„Не са създадени инструменти за подкрепа на тези формирования, които се оказват изключително полезни. Затова апелирам институциите, които имат отношение по тази тема, да поканят всички заинтересовани страни на срещи, защото опитът, който имаме в тази сфера, е безценен. Надяваме се, да бъде положена основата на истинското доброволчество в България по начин, който да съответства на нуждите на населението и на съвременното разбиране за доброволчеството“ – коментира още Кристина Ръжданова.
Подробностите можете да чуете в интервюто с Кристина Ръжданова:
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..