Бъдещето на българските клубове и дружества в Северна Македония е застрашено. До дни е възможно да бъде закрит и Българският клуб „Цар Борис Трети“ в Охрид, защото "такава е политиката на Северна Македония срещу България". Такова мнение изрази в ефира на Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация "Македония". Потърсихме го за коментар след като македонските власти закриха и заличиха от Централния регистър Българския клуб "Иван Михайлов" в Битоля. Според обяснението на управляващите в югозападната ни съседка, името на Иван Михайлов провокира агресия в местното население, защото се възприема като близък до фашистката идеология.
"Това поведение на Скопие на практика е враждебно. Те искат да закрият всички български клубове и активни дружества, които развиват културно-просветна дейност и сближават българи и македонци. Това е крайната им цел. До дни очакваме да бъде закрит и заличен от Централния им регистър и клуба в Охрид, който се казва "Цар Борис Трети", съобщи в предаването "Събуди деня" по Радио Благоевград Виктор Стоянов.
По думите му, кметът на Куманово наскоро е обявил, че "не е добре да има български клуб в Куманово", във връзка с инициатива на местни българи да създадат културно дружество там. Аргументът е, че името на Георги Попов, на когото ще бъде кръстен този клуб, е неприемливо. Георги Попов е един малко известен българин от Куманово, който 10 години е лежал в затвора по времето на Тито затова, че е българин.
"Тоест, за властимащите в Северна Македония, не е приемливо въобще да има българи. Хитрувайки, те искат да влязат в Европейския съюз, заличавайки изцяло българската култура и народност. Работят системно за това с всички лостове на държавата, използвайки и неправителствени организации, като по този начин искат да унищожат всичко българско в Северна Македония", категоричен е Виктор Стоянов.
Според него, една от причините за това поведение на македонските власти, е предстоящата предизборна кампания, тъй като редовните избори там се очаква да бъдат през май - юни догодина.
"Тепърва ще виждаме още антибългарски действия, тъй като по този начин властта се надява да се ревитализира и да възвърне позагубените позиции, които да натрупа от това, че е на власт и от безпочвените обвинения, че е била "бугарашка" власт. Затова те затварят български културни дружества. За тези свои действия Северна Македония ще бъде осъдена в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Българският клуб "Иван Михайлов" вече е предприел съдебни действия в Скопие и когато ги изчерпа, ще предприеме такива и в Европейския съд в Страсбург", уточни още председателят на Фондация "Македония".
Той коментира и започналата тенденция към емигриране на много млади хора и цели семейства с българско самосъзнание от Северна Македония.
"Аз познавам много такива семейства, това е пагубно за българското население в Северна Македония. Много от тях отиват в София ли в други държави в Западна Европа. Това означава, че Северна Македония се обезбългарява. Това е целта им. Затова, нашата държава трябва да създаде специални фондове, с които материално да подпомогне живота и дейността на тези дружества. Българската държава може да създаде фондове, с които да подпомогне и български медии в Северна Македония. Може да се подпомогне и политическото представителство на българите там, каквото доскоро имаше. Така че, нашата помощ като общество и държава, трябва да бъде доста по-активна, ако искаме въобще да има българи в Северна Македония след 10-15 години, например", коментира още Виктор Стоянов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..