Часът на Земята вече е в историята, но кампанията на WWF „Общ дом. Общо бъдеще“ не свършва до тук, а прераства в Месец на Земята. Тепърва ще разберем някои любопитни подробности от дейността на природозащитната организация в областта на опазването на горите и водните обекти в България.
Кампанията продължава с първата по рода си изложба, проследяваща процеса на зараждане на една гора: „Чудесата на природата: от семе до гора“. Чрез нея, по един артистичен начин, WWF презентира красотата на българските гори, а също и шарения растителен и животински свят, който пазят. Всяко от близо тридесетте табла съдържа важна информация за биоразнообразието по нашите географски ширини, както и интересни детайли за залесяванията.
Изложбата разказва за чудесата на четири типа гори, които са приоритетни за опазване в цяла Европа. Посетителите ще се запознаят и с най-съществените заплахи за тях, предизвикателствата пред тяхното опазване и възстановяване, както и с важни компоненти на правилното залесяване.
„Първата стъпка към опазването на природата е нейното разбиране и познаване. Макар и да изглежда лесно, залесяването е сложен и отговорен процес. За да израсне една гора жизнена и многофункционална е необходимо да се вземат предвид множество условия, сред които качеството, вида и произхода на фиданките, а също и мястото и времето, в което се прави залесяване“, разказва Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF.
Не на последно място посетителите на изложбата ще имат възможност да се насладят на пъстри илюстрации с представители на богатия растителен и животински свят у нас. От диви прасета, сърни и прилепи, до различни видове птици, влечуги, земноводни и насекоми – всичко това ще можете да видите от днес до края на април.
Изложбата се посвещава на Седмицата на гората – празник на българската гора и лесовъди, възникнал именно като празник на залесяването.
Природозащитниците от WWF организират изложбата съвместно с техните партньори от Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП) и Дружеството на анималистите, флористите и научните илюстратори (ДАФНИ).
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опазва дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/zakrilnik.
Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР, БНР-Благоевград и други организации.
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..