Ученици от Петрич участват в еко инициативи, част от съвместна кампания на Община Петрич, Историческия музей – Петрич и Социално предприятие „Петрички следи“. В „Музейната работилница“ децата изрисуваха сами текстилни торби за многократна употреба, ушити от социалното предприятие в града. Кампанията е посветена на 21 май, Деня на НАТУРА 2000 и на 22 май, Деня на биоразнообразието. Целта е намаляване на употребата найлонови торбички в ежедневието ни, което често води до сериозни екологични проблеми, включително загуба на животински видове.
„Заедно можем да се справим с всички тези екологични проблеми, затова стартирахме с най-малките, защото оттам започва промяната в начина на живот, в начина на мислене. В община Петрич имам много територии, които попадат в НАТУРА 2000, затова под формата на игри, забавления и изкуство, решихме да информираме най-малките. В инициативата участваха деца от втори до шести клас, включително“- коментира за Радио Благоевград инж. Катя Стоянова, ръководител „Културно наследство, туризъм и културен мениджмънт“ в Община Петрич.
Социално предприятие „Петрички следи“ също е партньор в кампанията. То е създадено по проект на Община Петрич, чиято цел е в ежедневието и социалната общност да се включат хора, които имат някакъв вид изолираност – със здравословни проблеми, трайно безработни и други.
„Именно, социалното ни предприятие осъществява дейност, свързана с ушиването на текстилни торби, но и не само. Децата в „Музейната работилница“ бяха облечени и обезопасени с престилки, които също се шият в социалното предприятие. И призивът ни е, че купувайки повече местни продукти, направени именно от социалното предприятие, ние даваме шанс на тези хора да бъдат интегрирани в обществото да се чувстват полезни“, допълни инж. Стоянова.
Тя съобщи, че кампанията продължава и през следващите месеци. В началото на юни, съвместно с РИОСВ – Благоевград, ще бъдат осъществени нови инициативи. Целите са дългосрочни, защото опазването на околната среда може да се случи само с общи усилия и действия.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Катя Стоянова:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..