Лошите климатични условия са основната причина за изключително слабата реколта от акациев мед тази година. По отношение на останалите видове мед, реколтата е различна като добив в зависимост от това, какво е било времето и как се е е отразило на пашата в различните райони на страната. На фона на агресивния внос от трети държави, миналогодишната продукция залежава по складовете. Разходите на пчеларите постоянно растат и се налага пчелните семейства да бъдат редуцирани. Всичко това рефлектира върху цената на меда и пчелните продукти, която въпреки това, не се очаква да бъде повишена.
„Има една притча, че непродаден мед няма, но все пак той трябва да се реализира навреме. От една страна, имаме залежала продукция, от друга страна, безмитният внос от Украйна и от други страни, влияе изключително негативно на пазара, изкривява условията на пазара. Затова, още не се знае дали ще има повишение в цената на меда от новата реколта. Базовите цени към момента, най-вероятно ще бъдат запазени“, коментира за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз.
Изкупните цени на меда в момента варират от 3.80 лв. до 5.20 лв. за килограм акациев мед, като миналата година цената за този мед е стигнала нива над 11 лв. Но, цените на едро са традиционно ниски, а цените на дребно са в рамките на 10 - 20 лева. От 10 до 12 лева струва, така наречения полифлорен мед, между 15 и 17 лева се продават монофлорните медове акация и липа, а цената на мановия мед е в интервала 18 – 20 лева.
Един от основните проблеми, който продължава да тревожи българските пчелари, е вносът на мед от Китай, а напоследък и от Украйна. Поради тази причина, производителите настояват към ограничителния безмитен внос на зърнени и други храни от Украйна, да бъде прибавен и медът.
„Засега няма развитие по този въпрос. Притеснението ни е, дали при този безмитен внос, се правят лабораторни анализи или всичко минава само по документи през митниците, дали се проверяват тези количества, които се внасят и от там идват съмненията за качествата на меда. Гражданите станаха изключително чувствителни на тема качество на пчелния мед и ние съветваме потребителите да купуват само от познати пчелари и по възможност, директно от кошера. Има инициатива, която е в процес на развитие - „От фермата до трапезата“. Хората идват на място, на пчелини и купуват директно от производителя. Пчеларят, в случая, гарантира своята продукция, вижда се къде се произвежда меда и това е допълнителна гаранция за качеството, което се предлага“, допълни инж. Михайлов.
По думите му, липсата на подпомагане за пчеларите и многобройните проблеми в сектора, са причина все повече производители на мед да се отказват от поминъка и да продават пчелините. Само за една година над 400 хиляди пчелни семейства за загинали. Това води до намаляване на пчеларите не само у нас, но и по света. За съжаление, тенденцията се запазва трайно през годините.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..