С водосвет и курбан за здраве, на 23 септември около обяд, ще започне тържеството, с което ще бъдат отбелязани 90 години от създаването на хижа „Македония“. Преди почти век, туристи от Горна Джумая поставят първия камък в основите на туристическия обект, стопанисван с любов и обгрижван като реликва и до днес от техните потомци.
Според Иван Големеев, председател на Туристическо дружество „Айгидик“ – Благоевград, което е приемник на създателите на хижата, това е една от най-високите хижи на Балканския полуостров, която и днес привлича много туристи от страната и чужбина.
„Преди 90 години, ентусиасти и туристи от Горна Джумая/днешен Благоевград/, решават да си имат собствена хижа. Прави се Инициативен комитет, събират се средства, изготвя се проект и започва изграждането на хижата. Всичко е ставало с доброволен труд и дарения, събирани са средства и от други градове, имаме документи и за дарители от Кюстендил, както и от видни жители на тогавашната Горна Джумая. Така започва изграждането на туристическия обект, което продължава около три години и половина“, съобщи на Радио Благоевград Иван Големеев.
Поради факта, че това е една от най-високите хижи на Балканския полуостров, изграждането й е преминало през различни трудности. Но, направеното до днес е факт и е съхранено в отлично състояние. В момента, туристическият обект предлага около 50 места. От години насам, хижата е винаги в класациите на най-добрите хижи в страната, дори в момента отново е класирана в надпреварата за „Най-добра хижа на България“ за 2023 г.
„На два пъти хижата е отличена като най-добрата хижа на България и това се дължи на факта, че тя съчетава в себе си чистота, удобство и най-вече гостоприемството на хижарите. Тези неща са отличителни за туристическия обект и ние можем само да се гордеем, че имам такава хижа в близост до Благоевград“, уточни още председателят на Туристическо дружество „Айгидик“.
Той съобщи още, че всеки, който желае да присъства на празника на 23 септември, може да го направи, а ако има възможност, може и да пренощува в туристическия обект, но трябва да заяви това предварително.
В празничната програма е предвидени музикална програма, в която ще участва Ансамбълът на ветераните към туристическото дружество. На самия 23 септември, около 12 ч. ще има водосвет, след това ще бъде раздаден и курбан за здраве.
„На всички пожелавам един хубав празник и много здраве! Да не забравяме, че това е едно от най-хубавите лекарства – планината, разходката сред природата. И трябва да се стремим да запазим здравето си именно по този начин, като съхраняваме подобни туристически обекти и за бъдещите поколения. Към тях са насочени именно усилията ни като туристическо дружество. Планираме, след четири-пет години, да направим една среща на всички тези деца, които са минали през нашите Училища по планинарство, туризъм и алпинизъм, които вероятно ще бъдат около хиляда, без преувеличение. Нашите усилия са насочени именно към тях, към децата и младите хора“, коментира още Иван Големеев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Големеев:
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..
Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..