С водосвет и курбан за здраве, на 23 септември около обяд, ще започне тържеството, с което ще бъдат отбелязани 90 години от създаването на хижа „Македония“. Преди почти век, туристи от Горна Джумая поставят първия камък в основите на туристическия обект, стопанисван с любов и обгрижван като реликва и до днес от техните потомци.
Според Иван Големеев, председател на Туристическо дружество „Айгидик“ – Благоевград, което е приемник на създателите на хижата, това е една от най-високите хижи на Балканския полуостров, която и днес привлича много туристи от страната и чужбина.
„Преди 90 години, ентусиасти и туристи от Горна Джумая/днешен Благоевград/, решават да си имат собствена хижа. Прави се Инициативен комитет, събират се средства, изготвя се проект и започва изграждането на хижата. Всичко е ставало с доброволен труд и дарения, събирани са средства и от други градове, имаме документи и за дарители от Кюстендил, както и от видни жители на тогавашната Горна Джумая. Така започва изграждането на туристическия обект, което продължава около три години и половина“, съобщи на Радио Благоевград Иван Големеев.
Поради факта, че това е една от най-високите хижи на Балканския полуостров, изграждането й е преминало през различни трудности. Но, направеното до днес е факт и е съхранено в отлично състояние. В момента, туристическият обект предлага около 50 места. От години насам, хижата е винаги в класациите на най-добрите хижи в страната, дори в момента отново е класирана в надпреварата за „Най-добра хижа на България“ за 2023 г.
„На два пъти хижата е отличена като най-добрата хижа на България и това се дължи на факта, че тя съчетава в себе си чистота, удобство и най-вече гостоприемството на хижарите. Тези неща са отличителни за туристическия обект и ние можем само да се гордеем, че имам такава хижа в близост до Благоевград“, уточни още председателят на Туристическо дружество „Айгидик“.
Той съобщи още, че всеки, който желае да присъства на празника на 23 септември, може да го направи, а ако има възможност, може и да пренощува в туристическия обект, но трябва да заяви това предварително.
В празничната програма е предвидени музикална програма, в която ще участва Ансамбълът на ветераните към туристическото дружество. На самия 23 септември, около 12 ч. ще има водосвет, след това ще бъде раздаден и курбан за здраве.
„На всички пожелавам един хубав празник и много здраве! Да не забравяме, че това е едно от най-хубавите лекарства – планината, разходката сред природата. И трябва да се стремим да запазим здравето си именно по този начин, като съхраняваме подобни туристически обекти и за бъдещите поколения. Към тях са насочени именно усилията ни като туристическо дружество. Планираме, след четири-пет години, да направим една среща на всички тези деца, които са минали през нашите Училища по планинарство, туризъм и алпинизъм, които вероятно ще бъдат около хиляда, без преувеличение. Нашите усилия са насочени именно към тях, към децата и младите хора“, коментира още Иван Големеев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Големеев:
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..