Ръководството на Националното представителство на студентските съвети в Република България започва работа по предложения за промени в законодателството, с които да бъдат променени статутът на студентските общежития по отношение на потреблението на електроенергия и битови отпадъци. В момента студентските общежития се водят като промишлени потребители, а дейността им е с чисто социален характер и в тях не се извършва производство. Студентите ще настояват пред властите да бъдат променени статутите на всички студентски общежития с инициирането на законодателни промени, с които да бъдат намалени разходите за електроенергия и смет за студентите, които живеят в студентско общежитие.
Тази инициатива е във връзка с многократното увеличение на тока в последните години за промишлената консумация на електроенергия, в която спадат висшите училища и студентските общежития. В последните три години в условията на епидемична криза от НПСС многократно настояваха за ползването на компенсации за студентските общежития, за да бъдат намалени сметките на студентите. Това се наложи с оглед на високите цени за електроенергия за небитовите потребители.
Нужна е национална отговорна политика по въпроса с таксуването на електроенергията за студентските общежития. Държавата трябва да се намеси и да определи жилищата, в които студентите живеят като битови, за да може да не се натоварва сметката за издръжка на студента, коментира Даниел Парушев – председател на Националното представителство на студентските съвети в Република България.
Досега са водени разговори с Красимир Вълчев – председател на Парламентарната комисия по образованието и науката, както и с министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков. Това заяви в разговор с Иван Лазов в ефира на Радио Благоевград председателят на студенското представителство. През следващия месец студентите ще бъдат неприятно изненадани от размера на сметките за ток. Понякога те ще бъдат между 200 и 400 лева. Сега в студените зимни дни в общежитията се включват допълнително печки за отопление. Всичко това е доста важно и за студентите от ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ето и разговора на Иван Лазов с Даниел Парушев:
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..