През изминалата 2023 година 27 двойки от Пиринско са получили финансова подкрепа в размер на по 4 000 лв за инвитро процедури. Средствата са предвидени в бюджета на Община Благоевград по общинската програма за местно финансиране на двойки с репродуктивни проблеми.
"От 2012 година насам имаше една постоянна величина от порядъка на 200 000 лв, които се отпускаха годишно, сега са по-малко - от порядъка на 110 000 - 120 000 лв, но това е от такъв период от 2-3 години, през който знаете, е тежко финансовото състояние на Община Благоевград и въпреки всичко програмата продължава да работи, не е спряла", коментира в ефира на Радио Благоевград д-р Антон Темелков Директор "Здравеопазване" към Община Благоевград.
В зависимост от бюджета, който се приема в началото на всяка календарна година, всяка община сама определя размера на финансовото подпомагане за двойки с репродуктивни проблеми, като има и общини в страната, които изобщо нямат такова перо за подкрепа. На национално ниво съществува Фонд „Асистирана репродукция", който финансира до три опита ин витро при двойки със стерилитет. Максималната сума, която се отпуска от него е 6 000 лв. на процедура, като заявителите, които не са били одобрени по ЦАР, имат право да кандидатстват по общинската програма.
"Ние все още не правим едно ограничение, както е в правилнника на национално ниво, че всички жени, които са навършили 43 години, вече нямат право да бъдат подпомагани, докато при нас даваме шанс на всеки, който подаде заявление и предостави необходимите медицински документи, да получи съответната помощ", обясни д-р Темелков.
За да се кандидатстват за местно финансиране, заявителите трябва да представят декларация, че не са одобрени за финансиране от Националния фонд, както и, че нямат задължения към общината. Всички изискуеми документи са качени на сайта на Община Благоевград, като политиката, която се следва е да няма одобрен заявител, който да е останал без финансова подкрепа.Повече по темата чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с д-р Антон Темелков, Директор "Здравеопазване" към Община Благоевград.
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..