Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български и гръцки фермери организират съвместен протест

Най-вероятно в сряда, българските и гръцките фермери ще проведат съвместен протест на граничен пункт „Кулата – Промахон“. Все още не е ясен точния час, съобщи за Радио Благоевград Тодор Джиков, председател на Националната асоциация на картофопроизводителите и бивш заместник-министър в земеделското министерство в предишното служебно правителство. Ръководената от него асоциация и още 25 земеделски организации „замразиха“ членството си в Българската аграрна камара, която участваше в преговорите с властта за удовлетворяване исканията на протестиращите фермери. Днес се очаква да бъде подписан документът, който бе одобрен на проведените няколко съвместни срещи. Според Тодор Джиков, има сериозни разминавания във вижданията за политиките в България, както и по отношение интересите на българските земеделски производители в Европа. Това са част от причините за продължаващото разединения в аграрния сектор.

„Исканията на картофопроизводителите, които съставляват 5% от около 60 хиляди земеделски производители в страната, остават игнорирани в споразумението, изготвено от Българска аграрна камара. Игнорирани са производителите на лозя и вино, които съставляват също около 5% от стопаните. Игнорирани са 50% от земеделските производители, които продължават да стачкуват – животновъди, зърнопроизводители и други. Извадени от подпомагане са и производителите на черупкови плодове, но най-важното нещо е – отказаната пълна ревизия на Стратегическия план. За нас, фокусът на Стратегическия план трябва да бъде в подкрепа на малките и средните земеделски производители, които са най-ощетени и които са по улиците“, допълни браншовикът.

Протестиращите земеделци настояват за промяна на политиките в планинските и полупланинските региони. Оказва се, че картофопроизводителите, които са около 80 % сертифицирани в тези райони, са едни от най-губещите в момента. Никъде в споразумението не става въпрос и за огромния натиск в търговските вериги.

„Тези ниски изкупни цени, на които ни изкупуват продукцията, а в същото време, с огромна надценка я предлагат на българския потребител, тоест, тук губим ние производителите и естествено, потребителя“, коментира още Тодор Джиков.

Подобни са исканията и на гръцките производителите – ниските изкупни цени и монополният натиск на веригите. Затова се организира съвместен протест, който ще се проведе в следващите дни. До края на седмицата предстоят още протести, както и срещи с политическите лидери и с представители на политическите партии в Народното събрание, където може да се направи законодателната промяна.

„Искам да попитам и министър Вътев – не трябва ли да направи среща с всички земеделски производители“, допълни председателят на асоциацията на картофопроизводителите.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Тодор Джиков:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25