Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тютюнопроизводството е защитено за следващите две години

Европейското и българското тютюнопроизводство са защитени минимум за следващите две години – това е един от изводите, направен по време на 10-тата Конференция на Световната здравна организация/СЗО/, проведена в Панама. Форумът бе посветен на бъдещето на тютюнопроизводството в световен мащаб. В него участва и българска делегация, част от която беше и Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, НАТ-2010 и президент на европейските браншови организации UNITAB и ELTI.

Преди дни той получи специална награда от AGRI AWARDS 2024, за принос в защита на българските интереси на българско и международно ниво в Сектор „Тютюн“.

„Тази специална награда е постигната с приноса на цялата организация НАТ-2010, за това че от 15 години ние вече много добре и адекватно защитаваме и представяме Сектор „Тютюн“ както на национално, така и на международно ниво. Така че, това признание е плод на много, много труд и аз с благодарност го приех от името на целия ектор“, коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, който уточни че наградата е била очаквана.

По отношение на приключилата изкупна кампания на тютюна, браншовикът съобщи, че от едролистната сортова група „Вирджиния“ са реализиране 678 тона, а от другата едролистна сортова група „Бърлей“ – 466 тона. Общо от ориенталските тютюни са реализирани 3 400 тона тютюн. Малко над 3 020 тона са реализираните количества от най-популярния сорт ориенталски тютюн „Басми“. Реализираните количества от сорта „Каба Кулак“ са 385 тона. Общото количество реализиран тютюн за миналата година е в размер на 4 544 тона.

„Странното е, че на фона на два пъти повече регистрирани тютюнопроизводителите през 2023 година, в сравнение с 2022 година, това производство е с близо 600 тона по-малко. Изводът е, че се е увеличил броят на земеделските стопанства, но еднолично се е намалил обемът на всяко едно от тях“, допълни председателят на НАТ-2010.

По думите му, изкупните цени за всички сортови групи са били рекордно високи, както никога досега. За „Вирджиния“ средната изкупна цена е 7.78 лв., за „Бърлей“ – 5.17 лв., за Крумовград, където най-разпространената сортова група е „Басми“ – 10 лв. за кг., за Източен Балкан – 9.90 лв., за „Каба Кулак“ – 7.21лв. Общо за ориенталските сортове тютюн, изкупната цена е 9.67 лв., което е с един лев повече от изкупната цена през 2022 г., която е била 8.92 лв.

„Въпреки тези високи цени, тютюнопроизводителите не сме доволни, защото винаги може повече, не за друго. Ние винаги сме се стремили да получаваме максимални изкупни цени с уговорката, че за да са такива цените, има два фактора - положеният професионализъм на тютюнопроизводителите и конюнктурата, която го предразполага. Годината беше сушава, добивите са по-малко от миналата година, но това е за сметка на качеството. Добрите климатични условия помогнаха да се получи екстра качество на суровината“, допълни председателят на НАТ-2010.

Цветан Филeв коментира и изводите от проведената наскоро в Панама 10-та Конференция Световната здравна организация, COP 10, в която участваше и самият той.

„Не намалява употребата на тютюневи изделия в световен мащаб, напротив. Намалява употребата на традиционните тютюневи изделия за сметка на новите нагреваеми тютюневи изделия, бездимните, които от година на година вземат по-голям дял на пазара и изместват конвенционалните. Националната позиция на България, която е синхронизирана с позицията на ЕС е, че европейското тютюнопроизводство е защитено за минимум две години, до следващата 11-та Конференция на СЗО. Моята прогноза е, че през следващите 4 години, европейското и българското тютюнопроизводство са защитени по всякакви параметри“, съобщи още Цветан Филев.

Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Любомир Аламанов

Нов индекс ще измерва общественото напрежение в България

От октомври българското общество ще разполага с нов инструмент за измерване на социалното недоволство – Индекс за обществено напрежение. Той ще се публикува на всеки три месеца и ще показва тенденциите за предходното тримесечие, като първото издание ще обхване периода юли–септември 2025 г. Индексът се разработва от Центъра за анализи и кризисни..

публикувано на 09.09.25 в 11:27
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Липсата на ефективно управление води до безредие и недоверие

С началото на новия политически сезон политиците говорят за власт, коалиции и постове, докато обществото зове за ред – правов и обществен. Локални банди от младежи, катастрофи с АТВ-та и нападения над полицаи показват, че липсата на ефективно управление вече се усеща пряко на улицата. Според политолога Калоян Методиев, основната причина за тази ескалация..

публикувано на 09.09.25 в 11:19

С това ръководство БСП няма шанс за трансформацията, от която се нуждаем

Все по-голяма част от българските граждани отказват да участват в активния процес по формиране на политиката чрез своя избор, защото виждат, че предизборното говорене е празно говорене. Точно това прави и БСП, което ме огорчава и ме мотивира да обявя себе си за социалист на свободна практика. Именно затова не желая да се идентифицирам с настоящето..

публикувано на 09.09.25 в 10:11

50 години отбелязва Общински куклен театър - Благоевград

Половинвековен юбилей отбелязва Общински куклен театър - Благоевград. Той  е създаден като професионален институт през октомври 1975 година. За тези години „прага“ на театъра са прекрачили стотици театрали и стотици хиляди зрители. Пред очите и ръцете им са преминавали стотици заглавия, кукли, декори, реквизити. „Съществуването на Кукления..

публикувано на 05.09.25 в 12:42

Лесно ли се взима решението да се преместиш от столицата в Благоевград

Статистиката сочи, че за една година в Благоевград има над 400 новорегистрирани жители.  Областният център е страхотно място за живот и професионална реализация за младите хора. В това е убедена Надя Шаличева, която е родом от София, но избира да живее и прави кариера в Благоевград. Решила със семейството си да се преместят, след като детето..

публикувано на 05.09.25 в 12:32

„Четири лапи“- България: Четвърт век със сърце за животните

"Четвърт век със сърце за животните" - п од това мото преминават инициативите, посветени на 25-годишнината от създаването на българския офис на Международната организация за защита на животните „Четири лапи“. Тържественото събитие, с което се отбелязва този юбилей е днес, в Парка за мечки край Белица, защото това е първото и единствено убежище за..

публикувано на 04.09.25 в 12:21

Пчелна стая за апитерапия създаде учител от Симитли

Учител от Симитли сбъдна своята мечта да създаде пчелна стая за апитерапия.  „Пчелната стая се намира на 2 километра над град Симитли. Тя е място, където хората могат да вдишат въздух от пчелни кошери или да си почиват в тях, като така се възползват от лечебните свойства на пчелните продукти и вибрациите на пчелите, което може да помогне при..

публикувано на 31.08.25 в 09:37