През май в Благоевград ще има паметник на Иван Михайлов. Идеята е той да бъде официално открит на 11-ти май. Документите са внесени в Община Благоевград. Те трябва да се прегледат от главния архитект на общината и да се внесат за гласуване в Общинския съвет. Това подчерта в интервю за Радио Благоевград един от членовете на Инициативния комитет Николай Йовев.
Паметникът е готов. Той е изработен от един от най-добрите скулптори в България – Александър Хайтов, който е син на големия български писател Николай Хайтов. Средствата за паметника са събрани от Инициативния комитет, основно във фейсбук. Останали са около 500 лева и затова се подготвя и песен за Иван Михайлов. Досега има две песни за войводата, но в тях той не е основна фигура.
Идеята е паметникът да бъде в Градската градина. Там има паметници на други герои от освободителната борба като Тодор Александров, Мара Бунева, както и на поета Яворов. Има един свободен постамент, който не се използва. Паметникът може да се постави там. „Надяваме се, че до края на месеца на сесия съветниците да гласуват предложението, за да може да се открие паметника на 11-ти май, на църковния празник на светите братя Кирил и Методий“ – подчерта Николай Йовев.
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..