Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светла Бонкова: Младите трябва да бъдат въвличани в магията на фолклора

След като победител в миналогодишното издание на най-големия фестивал за традиционна носия в Жеравна стана разложанката Борислава Кутларска, тази година призът за най-красива автентична носия отново остана в Разлог, а негов носител е 15-годишната Белослава Анастасова. Тя спечели първа награда сред 23 000 участници с невестинска носия, която както и миналогодишната, е собственост на Светла Бонкова. Освен това Белослава спечели и първо място за най-красив женски накит за глава – тепелък. 

Първото участие във фестивала в Жеравна за Белослава е на 11-годишна възраст, когато родителите й я водят да се запознае с магията на народния фолклор. Тя остава очарована от емоцията и красотата на това място и тази година за първи път се явява и като участник в конкурса за автентична женска носия, който спечели. Любовта към фолклора Белослава наследява от своята баба, чийто истории за Бабинден и красивите български носии си спомня и днес.

"Много се вълнувах да участвам на този фестивал и като видях и с коя носия ще бъда - просто усетих, че с тази носия ще спечеля някаква награда. Конкуренцията беше много голяма, имаше много хубави носии, но просто като спечелих, не може да се опише с думи тази емоция. Чувствам се горда, че съм българка и че има въобще такъв фестивал, защото трябва да се запази фолклорът", коментира в ефира на Радио Благоевград Белослава.

100-годишната носия аба е част от колекцията на Светла Бонкова, която преди 14 години придобива първата си носия, и с времето това се превръща не просто в хоби, а в страст и смисъл за нея. 

"Аз много се радвам, че тази година отново спечелихме първа награда. Журито в Жеравна е много взискателно и не само да бъде външно носията направена, а да бъде така стъкмена и облечена, както е било във времето - всеки детайл да си бъде на мястото, да няма никакви излишни накити по нея. Да бъде така, както са излизали невестите на хорото или на площада", обясни Бонкова.

Разложкият край винаги се е явявал един пазител на традицията, фолклора и народните ценности, а жителите на общината силно вярват, че любовта към родния фолклор трябва да се възпитава у децата.

"Първо искам да кажа, че съм горда, че съм българка, после, че съм родена и живея в град Разлог, който град е пазител на тази традиция и аз се радвам, че младите са любознателни и все повече и повече искат да нхаучат как е било във времето - питат, разпитват. Ние се опитваме да им дадем това, което ние вече сме съхранили. Опитваме се и тях да ги въвлечем в тази магия, този фолклор, в това велико нещо", каза в предаването "С усмивка в събота" Бонкова.

Интервюто с Белослава Анастасова и Светла Бонкова можете да чуете в прикачения файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00