Винените сортове грозде вече са на пазара, а търсенето и предлагането е голямо. С около 20-30 стотинки са по-скъпи винените сортове грозде на пазара в Благоевград. Гроздето обаче се оказа не от Благоевградска област, тъй като тук се обрали много рано масивите.
Собственикът Иван Георгиев, който продава при ЗМК, казва, че реколтата е добра – гроздето е качествено, добре узряло и с висока захарност. Продава „мерло“, „каберне“ и „широка мелнишка“ от Харманли, Свиленград, Хасково, с много голяма захарност, но трябва да се слага вода. „За вино и ракия винаги пари се дават“, категоричен е търговецът.
На другото място, където проверихме, на бул. „Пейо Яворов“, пък продават повече бели сортове грозде – „брестовица“ от Пловдив и „булгар“ от Петричко.
Вече няколко години производителите и търговците на грозде на пазара в Благоевград предлагат и допълнителна услуга на своите клиенти като мелят гроздето на място. При някои търговци услугата е безплатна, при други се доплаща – 10 стотинки на килограм.
Иван Стоянов предпочита червено вино и внимателно оглежда касетките с грозде, за да намери най-доброто на пазара.
За хубавото вино трябва да са чисти съдовете, да е добра захарността и както преди 2 000 години е правено – мачкане, ферментация и после се пие.
Поне 200 литра е хубаво да има едно семейство - за гости, за подаръци, домашно приготвено. Други пък предпочитат белите сортове.
"Българинът прави между 150 и 250 литра домашно вино, за да е спокоен, че няма да закъса през зимата. Самодейното правене на домашно вино е спасило виното по нашите земи по време на Османската империя. Добре узрялото грозде с високо количество на захари е първата предпоставка за вино с високи вкусови качества“, казват специалистите.
За трета година тържищата за грозде в Благоевград са в покрайнините на града.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..