Винените сортове грозде вече са на пазара, а търсенето и предлагането е голямо. С около 20-30 стотинки са по-скъпи винените сортове грозде на пазара в Благоевград. Гроздето обаче се оказа не от Благоевградска област, тъй като тук се обрали много рано масивите.
Собственикът Иван Георгиев, който продава при ЗМК, казва, че реколтата е добра – гроздето е качествено, добре узряло и с висока захарност. Продава „мерло“, „каберне“ и „широка мелнишка“ от Харманли, Свиленград, Хасково, с много голяма захарност, но трябва да се слага вода. „За вино и ракия винаги пари се дават“, категоричен е търговецът.
На другото място, където проверихме, на бул. „Пейо Яворов“, пък продават повече бели сортове грозде – „брестовица“ от Пловдив и „булгар“ от Петричко.
Вече няколко години производителите и търговците на грозде на пазара в Благоевград предлагат и допълнителна услуга на своите клиенти като мелят гроздето на място. При някои търговци услугата е безплатна, при други се доплаща – 10 стотинки на килограм.
Иван Стоянов предпочита червено вино и внимателно оглежда касетките с грозде, за да намери най-доброто на пазара.
За хубавото вино трябва да са чисти съдовете, да е добра захарността и както преди 2 000 години е правено – мачкане, ферментация и после се пие.
Поне 200 литра е хубаво да има едно семейство - за гости, за подаръци, домашно приготвено. Други пък предпочитат белите сортове.
"Българинът прави между 150 и 250 литра домашно вино, за да е спокоен, че няма да закъса през зимата. Самодейното правене на домашно вино е спасило виното по нашите земи по време на Османската империя. Добре узрялото грозде с високо количество на захари е първата предпоставка за вино с високи вкусови качества“, казват специалистите.
За трета година тържищата за грозде в Благоевград са в покрайнините на града.
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...