Как се промени Дупница през последните години - това можем да разберем от интервюто в ефира на Радио Благоевград на доц. Мария Витошанска, която вече е обявена за почетен гражданин на Дупница. Тя е праправнучка на първия кмет на града след Освобождението Величко Хаджиангелов. Преди години тя бе директор на вече закрития Полувисш учителски институт в града. От интервюто научаваме как е променено името на града през 1992-ра година, когато Дупница връща старото си име от преди 1944- та година. Мария Витошанска и местния краевед Яне Билярски внасят идеята за обсъждане в Общинския съвет. Указът на президента Жельо Желев утвърждава предложението. Мария Витошанска е част от екипа, който предлага смяната на имената на улици в града след началото на демократичните промени, както и за поставянето на кръста в местността Кулата – над тунела на първокласния път София- Кулата в района на града. През 1997- ма година тя е сред инициаторите за поставянето на паметника на Христаки Павлович – Дупничанин в центъра на Дупница. Пред последните години Мария Витошанска е автор на няколко книги, които ни връщат към историята на района. В последно време това е новото издание на книгата за Христаки Павлович. От интервюто на Иван Лазов с доц. Мария Витошанска можете да научите интересни подробности.
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..