По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга .
Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то проблемът в обществото ще се засилва. А ефектът ще бъде като снежна топка, спускаща се от върха със силата на лавина.
Именно в тази насока работят няколко младежки организации в Перник - Младежки клуб „Да бъдем приятели” към Фондация „П.У.Л.С.“, „Клуб Между редовете” към Международния младежки център и Консултативен съвет за младежка политика, като се ангажират с различни инициативи за подобряване на психичното и емоционално състояние на младите и на тяхното субективно благополучие.
„Психичното здраве много често върви в съдружие с различни прояви на насилие. И в този контекст голяма част от работата на Младежките организации е свързана с превенция на насилие и злоупотреби с млади хора и подобряване на тяхното психично състояние“, каза за Радио Благоевград младежкият медиатор Александър Йорданов.
Той информира и за предстоящите инициативи, които ще бъдат с акцент равенството между половете на работното място, първичната подкрепа на деца и млади хора, които са жертви или свидетели на ситуации на насилие, превенция на зависимостите към онлайн игри и хазарт. Всички тези активности са в подкрепа на младите хора, подчерта Александър Йорданов.
По темата ще чуем Александър Йорданов от Консултативния съвет за младежка политика в Перник.
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..