Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ през погледа на български студент: Чувства се една несигурност

Младите хора, особено студентите в България гледат американски филми, слушат американска музика, носят американски брандове, ползват телефони, разработени от американски компании. Със сигурност всички сме чували безброй разкази на хора, които са били в Америка или имат близки, които живеят в там. А каква е срещата лице в лице с американската мечта? „САЩ е на една ръка разстояние, ако си студент!“, това е слоганът на компаниите, които предлагат заминаване на студентска бригада.

В допълнение към полезното практикуване на английски език, участниците имат шанса да придобият трудов опит в различни области е другото предложение, както и да пътуват един месец след приключване на работата. Но дали наистина е така?

В деня на президентските избори  в Северна Америка  се срещнах  със студентката Зоя Шапкова от Благоевград, която за втора поредна година участва в студентска бригада. И нейната история не е по-различна от на повечето млади хора. От дете искала да посети САЩ, а причината била, че баба й и дядо й от години работили в Чикаго, но семейството на нейните родители не могло да замине. След като се пенсионирали бабата и дядото се прибрали  в България, но мечтата на Зоя, да замине за САЩ остава. В първата  година на ученето й в специалност „Национална сигурност“ все още била пандемията и не могла да замине, но на следващата година успяла. След шокът от промяната на обстановката бързо се вписала в младежката работна атмосфера. Повлияна от многото нови неща и  финансовата независимост, била на крачка да остане там. Но това лято, вече по-голяма осъзнала нещата, разбира че САЩ не е нейното място за няколко месеца да изкараш пари, но не и да живееш там. Различни били и нагласите тази година, в обществото се чувствало една несигурност в бъдещето. Работодателите със среден бизнес се страхували за това, че може да има сериозни промени в икономиката и как ще продължат живота си. Все неща, които обърнали представите й за Америка. Животът там има и положителни и отрицателни страни, пътуванията си до Хавай  Зоя винаги ще помни, но засега иска да завърши образованието си тук в Благоевград и да остане в България.

 Още  за впечатленията си от Америка, нагласите в тамошното общество, начина на живот и още чуйте в следващия разговор.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00