Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много пъти зеленината в градски условия страда от различни болести. Те невинаги могат да бъдат забелязани от обикновения гражданин. Това са гъби, патогени по стъблото, по кореновата система… Темата с подмяната на стари дървета е актуална и винаги чувствителна за обществото. Това заяви в ефира на Радио Благоевград архитектът проф. Атанас Ковачев, член кореспондент на БАН.
Зелената система често се оказва най-незащитима в условията на динамичния свят, в който живеем. Когато обаче растителността е болна, а това се доказва чрез експертна оценка от специалисти и ландшафтни архитекти, тя наистина би трябвало да бъде премахната и на нейно място да се посади нова растителност. Съгласен съм, че няма как веднага да се получи същия ефект. Но все пак тя не може да бъде вечна, подчерта проф. Атанас Ковачев.
Той подчерта, че в подобни ситуации е важно да има компесаторно озеленяване.
Всеки град има наредба за зелената система. Аз съм автор на Наредбата за зелените системи в столицата. В този документ препоръчваме при отсечено иглолистно да се посадят пет броя, при широколистно – три нови дървета, при плодно – едно към едно.
Растителността така получава по-голяма развитие.
Проф. Атанас Ковачев препоръча при засаждане на нови дървета в основата на кореновата система да се постави голям цилиндър, който ще насочи корените на дървото да растат вертикално. По този начин няма да се стигне до нарушаване на пътната настилка.
„Когато кореновата система вече е повдигнала тротоарите и има опасност за сградите, редно е след екологична оценка да се предпише подмяна на дървото“, допълни той.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с проф. Атанас Ковачев в прикачения файл.
През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..
Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..
Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината. Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..
Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..
Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..
Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..