Акцент в класациите на френските музикални списания този месец са новите албуми на известни контратенори. Сред тях е компактдискът със заглавие "Какво чисто небе" на Бежун Мета. Съпроводът е на Академията за старинна музика Берлин под диригентството на големия специалист именно в тази област Рене Якобс, което още повече повишава стойността на новия запис. Подборът на ариите също е много интересен. Композирани са в средата на 18-и век - между 1762-ра и 1772-ра г. специално за прочути кастрати певци. За Гаетано Гуадани са написани ариите от операта "Орфей и Евридика" от Глук. Той е и първият изпълнител на партията на Орфей. За Гуадани са написани и ариите от оперите "Триумфът на Клелиа" от Хасе, "Ифигения в Таврида" на Траета и "Артаксеркс" от сина на Бах Йохан Кристиан. Останалите 4 арии в СD са от Моцарт и са посветени на кастратите Анджело Монани, Николо Режинели и Джузепе Чиконян.
Критиката откликна възторжено на албума "Какво чисто небе".
Тези рядко изпълнявани арии едва ли биха могли да намерят по-точен и по-силен изпълнител. Няма да говорим за респектиращите качества на Бежун Мета (прав тон, но изваяни фрази) и на Академията за старинна музика Берлин, но можем да се възхищаваме на това как дишат заедно, имат един и същи стил, една и съща любов към нюансите, пише Филип Вентурини в Classica.
Бежун Мета е роден в САЩ. На 14 г. издава първия си албум "Бежун". В пубертета губи гласа си и изучава виолончело. Благодарение на Мерилин Хорн, която е близка на семейството, започва втора кариера под нейно ръководство, подготвя женските роли от оперите на Хендел. Дебютът му е в Ню Йорк Сити опера в "Партенопа" от Хендел с ролята на Арминдо. Днес има голяма международна кариера. Много амбициозен и упорит - работи по 6 часа на ден и постига невероятна вокална техника, изявява се в роли на кастрат алт.
Ние сме гласове, вдъхновени от миналото, родени днес за репертоара на утрешния ден, споделя Бежун Мета.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..