Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оригинални идеи и ентусиазъм в кампанията за Пловдив - европейска столица на културата

Снимка: БГНЕС


Концепцията „Пловдив заедно“ си поставя амбициозната задача чрез културата в най-широкия смисъл на понятието да се обединят хората от различните поколения, етноси и вероизповедания в града и целия Южен централен район, който стои зад пловдивската кандидатура за Европейска културна столица.

Същевременно „заедно“ означава и интегриране на историческите пластове, натрупани в града и региона, съвремието и визията за бъдещо развитие.

„Пловдив заедно“ цели също заздравяване на връзката между всички тези хора и територията, която населяват, чрез съживяване на публични пространства като хълмовете, реката, парковете, улиците и площадите и изоставените сгради /например Тютюневите складове със своята забележителна архитектура/, преосмислени като пространства за култура, спорт, отдих и забавления. Концепцията има и отделен стълб от проекти, свързани с новите технологии, екологията, здравословния живот.

Кандидатурата на Пловдив „Пловдив 2019“ има официалната подкрепа на всички общини от целия Южен Централен район за планиране на България.

Общинска фондация „Пловдив 2019“ е учредена през 2011 г. по решение на Общински съвет - Пловдив, като основна нейна цел е подготвянето на документи и проекти за кандидатстване и избиране на гр. Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 г. Ръководи се от 9-членен управителен съвет, изпълнителен директор и художествен директор.

Съществува и обществен комитет в подкрепа на „Пловдив 2019“, който включва известни български творци, спортисти, общественици, именити българи от различни държави и дори известни чуждестранни артисти. Списъкът непрестанно се увеличава и може да се види на www.plovdiv2019.eu.

Фондацията работи съвместно с широка мрежа от партньори, между които на първо място са общинската администрация и европейските, национални и местни институции, учебни заведения, професионални сдружения, културни оператори, бизнес партньори, граждански организации, младежки формации, местни, регионални и национални медии, граждани.

Към този момент фондацията е презентирана официално на форуми в Брюксел, Венеция, Единбург и Бари. През февруари 2012 г. „Пловдив 2019“ организира съвместно с Община Пловдив конференция с международно участие „Археология и градска среда“ за развитието на археологически и архитектурни проекти, за да се насърчи прилагането на добри международни практики в тази област.

От създаването си до 2013 г. „Пловдив 2019“ осъществи три конкурсни сесии за оценяване и финансиране на културни проекти и граждански инициативи, които отговарят изцяло на критериите на Европейската комисия за избор на културна столица. В трите сесии бяха одобрени около 40 проекта, повечето от които вече са реализирани, а някои от тях ще попаднат в програмата от събития за самата 2019-а.

„Пловдив 2019“ участва в редица културни събития и акции, част от които с подчертано европейско измерение: „Нощ на учените“, 10-дневна кинопанорама с документални филми за Пловдив с партньорството на БНТ, НБТ, ПОТВ и DCTV, Фестивал на знанието (“Ученето - удоволствие“ в рамките на проекта NELLI), Празник на Стария град в рамките на програмата „Европейски дни на наследството“, Фестивал на реката и тепетата, масова интерактивна инсталация „Моята любима музика“ и поредица други инициативи.

Общинска фондация „Пловдив 2019“ обяви и конкурс в подкрепа на инициативата „Капана - квартал на творческите индустрии в Пловдив”, с който избра проектите, които предлагат най-оригинално използване на 10 обекта в провдивския квартал "Капана"  за творчески цели за период от 1 година на 10 обекта. Победителите в конкурса ще имат възможността да използват безвъзмездно обектите за ателиета, студия, офиси, галерии, работилници и други видове работни пространства за развитие на творческа дейност и създаване на услуги и продукти, характерни за творческите индустрии.




 

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34