Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Късометражен филм, "говорещ" на изчезващия ладино език се състезава за награда в София филм феста

Софийският ладино клуб
Снимка: www.agitprop.bg



СОФИЙСКИЯТ ЛАДИНО КЛУБ на Борис Мисирков и Георги Богданов е сред 12-те филма в престижната селекция на конкурса 
Jameson за най-добър български късометражен филм на София Филм Фест 2015. Днес и утре са прожекциите му в Дома на киното. това е един от малкото филми в света, в които се говори на изчезващия език ладино. В света днес има около 3.5 млн. сефарадски евреи. Историческият им поход в търсене на нови родини започва с гоненията в Испания през 1492г след след едикта на Изабела и Фердинанд, според който всички поданици на кралството трябва да бъдат християни. Тогава евреите от Испания напускат страната и тръгват към Северна Европа или на югоизток към Османската империя.
 Така стигат и до днешните български, сръбски, гръцки, турски земи, където остават векове наред, като запазват като свой език характерния за ХV век кастилски говор, известен като „ладино". В България го наричат и „шпаньолски", защото това наистина е старинният испански. Сефарадската еврейска общност у нас преодладава - близо 90 процента са сеферадските евреи, въпреки, че през 19 век на територията на днешна България се заселват и бягащи от Русия  екшенази евреи.
Девет достолепни дами, потомки на сефарадски евреи в България, разказват за сефарадските традиции и живота си на ладино - езикът, говорен от техните предци след прогонването им от Испания през 1492 г. Днес ладино (или джудезмо еспаньол) е език, заплашен от изчезване, тъй като малко хора по света говорят на него. Хана, Бети, Грация, Ида, Ребека, Шела, Софи, Венезия и Виктория са може би единствените, които все още говорят ладино в България. На майчиния език жените си спомнят детството, младостта и двайсети век, през който е преминала по-голямата част от живота им. Светло-тъжни песни, вкусен масапан (марципан на ладино) и мъдрост в един красив филм за необходимостта да помним.
СОФИЙСКИЯТ ЛАДИНО КЛУБ, Сефарадски песни и истории от България е кратък филм - 26 мин.и наистин героите говорят на този изчезващ език, но също така и на български и английски, защото с новите поколения той става все по-слябо познат, казва Борис Мисирков.
Продуцент на филма е АГИТПРОП - като Мартичка Божилова е изпълнителен продуцент заедно с Едуард Серота.
Цялото интервю на Ирина Недева с Борис Мисирков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24