Паметник на кирилицата е издигнат в Плиска. Той е финансиран от арменския бизнесмен Карен Алексанян. Културно-историческият комплекс е посветен на 1 150-годишнината от покръстването на българите.
В двореца на кирилицата са изобразени всичките 30 букви от българската азбука. Те са ръчно изработени от камъка туф в Армения от 12 майстори под ръководството на известния в Европа скулптор Рубен Налбантян. Над тях се издига 12-метров метален кръст в основата, на който са 3-метровите фигури на създателите на азбуката, братята Кирил и Методий. Присъства и покръстителят на българите -, цар Борис първи. В двореца е построен и параклис на българския владетел. В постоянна експозиция от картини представя покръстването. Автори на платната са трима известни художници Иван Узунов, Михаела Михайлова и Вальо Гюлешев.
Бизнесменът Карен Алексенян обясни защо арменец прави паметник на българската история.
Плиска е родина на кирилицата и е редно в Плиска да има паметник на кирилицата. Аз го наричам това нещо „завръщане в родината“. Кирилица тръгна от тука, обиколи целият свят и сега, както се казва, намери покой в Плиска, за да могат всички православни славяни и не само, а хора, които учат и говорят на кирилица, да идват на поклонение.
Официалното откриване на Двореца на кирилицата ще бъде на втори май, денят, в който се провежда традиционният събор на Плиска.
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..