Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

85 години от взривяването на храма "Христос Спасител" в Москва

Храм „Христос Спасител“

Документите от времето на изграждането на православния храм „Христос Спасител“ (на руски "Христа Спасителя") са съхранени в църковните и руските държавни архиви и разказват, че на 25 декември 1812 година, когато и последният френски войн напуска руската територия, император Александър Първи подписва т. нар. "Височайши манифест", с който дава зелена светлина за построяването на църквата.
Идеята за появата на храма всъщност принадлежи на генерал Михаил Кикин и достига до императора Александър Първи чрез адмирал Александър Шишков. Тя получава почти всенародно одобрение.
Пет години след освобождението от нашествието на Наполеон и опожаряването на Москва се полагат основите на храм-паметника „Христос Спасител“ в местността на Воробьовите възвишения. Районът обаче се оказва неподходящ заради особеностите на почвата и строителството през 1826 г. спира. Шест години по-късно императорът утвърждава идеята храмът да бъде преместен на левия бряг на река Москва, недалеч от Кремъл. От 1839 година строителството на храма продължава почти 44 години. Едва през 1881 година всичко около самата сграда и вътре в храма било завършено  - включително и изографисването му. 
На 15 август 1917 година - в тревожните за Русия времена в навечерието на Октомврийската революция, в храма „Христос Спасител“ се провежда открит поместен събор, на който след 200-годишно прекъсване се избира руски патриарх  - Тихон, който по-късно - след края на съветската диктатура, става един от светиите на Руската православна църква заради произнесената от него анатема към съветската власт.
Така се стига до събитията от 5 декември 1931 година, когато храмът е взривен варварски по нареждане на атеистичния съветски режим, а на мястото за дълго остава огромна яма. Така теренът остава до 1958 година , когато по време на управлението на наследника на Сталин - Никита Хрущов, се появява басейнът "Москва", като паметник на поругаването на християнството в тогавашния Съветски съюз. 
Едва в края на 80-те години, когато идва на власт последният съветски ръководител Михаил Горбачов и започва Перестройката, се създава обществено движение на възстановяването на храма „Христос Спасител“.
Същинското възстановяване започва обаче в демократичния период на Русия, след края на съветският режим, като първата Божествена Света литургия е отслужена във възстановения храм на Коледа, по стар стил - на 6 срещу 7 януари 2000 година, а храмът става символ на вярата и покаянието и вечната памет, както и любовта и надеждата.

От звуковия файл може да чуете още информация по темата. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..

публикувано на 11.12.24 в 14:47

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..

обновено на 09.12.24 в 18:34