Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мисия България" популяризира историческото ни наследство в десет държави

С лекции и мултимедия Николай Овчаров и Пламен Павлов ще разказват за българската средновековна история и кирилицата

Николай Овчаров
Снимка: Ани Петрова, БНР

Археологът проф. Николай Овчаров и историкът проф. Пламен Павлов тръгват на „Мисия България”. В различни точки по света те ще изнесат съвместни лекции за българското културно-историческо наследство. Проектът се фокусира върху българската средновековна история и кирилицата и ще намери трибуна в десет държави. Обиколката започва на 17 март в Кишинев. 

Проектът „Мисия България” е част от Комуникационния план на Министерството на външните работи за Българското председателство. Инициативата е ситуирана между 17 март и 31 май. Идеята е да се хвърли повече светлина върху културния принос на страната ни за европейското и световно развитие. Времевият обхват на лекциите се простира между праисторията и падането на България под османска власт. 

Първият цикъл от представяния ще премине през Кишинев – Москва – Екатеринбург - Ереван и Гент в Белгия. Второто пътуване ще бъде до Пекин. То ще бъде последвано от Атина и Никозия, а заключителният тур през май е посветен на страните от Централна Европа и включва градовете Братислава, Будапеща и Любляна. 


Проектът не е насочен само към българи, напротив – надяваме се на силно присъствие от местните научни среди, уточни пред "Хоризонт" проф. Николай Овчаров. Извън Българското председателство, тези турове ще изиграят огромна роля за развитието на културния туризъм, убеден е Овчаров.

Проф. д-р на историческите науки Николай Овчаров работи в Национален археологически институт с музей към Българската академия на науките, а средновековният историк проф. д-р Пламен Павлов е преподавател във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий”.

Още за инициативата ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Николова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45