На 22-ри март с премиерата на операта „Янините девет братя“ от Любомир Пипков в Софийската национална опера ще бъде официално открит българският форум на професионалната асоциация на европейските оперни театри и фестивали „Опера Европа“. 87 директори и различни представители на престижни оперни театри от Европа, Америка и Канада се очаква да присъстват на представянето на новата постановка на една от най-важните творби в българската оперна литература. Аз лично с интерес очаквам да видя философските послания, които е извел големият български режисьор акад. Пламен Карталов!
"Режисьорската ми концепция вече е разработена с опит за най-дълбок анализ на музикалната драматургия в научния ми труд „Режисьорски проекции“, издаден през 2004 г. и посветен на 100 г. от рождението на композитора. В новата ми постановка на „Янините девет братя“ развивам и надграждам действените ракурси на партитурата с нов поглед към сцената. Но в задачите на режисурата съм запазил абсолютно същата страст и убеденост за експресивна и въздействаща театралната визуализация и сценично внушение на музиката.
Сега с нов екип – сценографа Свен Йонке и художника на костюмите Станка Вауда, (с които работихме в първата за България реализация на „Парсифал“ от Рихард Вагнер) развиваме идеята за космическата роля на дървото, като символ на живота, медиатор на светове, хранител и пазител на ценности, родова памет и традиции. Всички събития, героите и стихиите на конфликтите помежду им ще водят към изсъхване на дървото. Това означава и идването към разрухата на общността. На финала на спектакъла главният герой Георги Грозника сам ще види къщата си почерняла и снишена, изсъхналото насред двора дърво. Така и неговият род, издигнал се като мощно плодно дърво, ще бъде разяден от неговата братова завист, злонамерени действия и морално безсилие и ще падне саморазрушен в неравната борба между Доброто и Злото", казва режисьорът акад. Пламен Карталов.
В навечерието на премиерата четем режисьорските бележки заедно с дъщерята на големия български композитор Любомир Пипков – Яна Пипкова:
"Аз вярвам, че акад. Пламен Карталов ще направи нещо много интересно, защото той много добре познава операта „Янините девет братя“! Той направи една великолепна книга с един изключителен анализ на произведението! Но аз лично, вътрешно винаги се притеснявам, когато се изпълнява нещо от баща ми, за това как ще бъде прието от публиката. Винаги е все едно аз се срещам отново с баща си, все едно го виждам жив... Любомир Пипков беше една изключителна личност! Той беше интелектуалец, той беше много образован, културен, с голямо чувство за хумор. Аз се възхищавам от него като личност! Най-важните уроци, които научих от него, са може би скромността, честността – качества, които са ми пречили много в живота… В България много лесно се разделят с качествените хора! Моят баща беше отстранен и той умря от това. От една страхотна несправедливост, която не можа да понесе… Аз смятам, че сюжетът на „Янините девет братя“ е вечен, защото завистта не ни е напуснала! Завистта поражда омраза, омразата – агресия, агресията води до престъпления… След едно от първите представления на „Янините девет братя“ през 1937 г. баща ми е бил потърсен от някакъв американец, професор от Филаделфия. Той изказал много възторзи от музиката и казал: „Знаете ли, тука не Ви разбират! В тази малка страна Вие просто ще загинете! Елате в Америка! Аз ще Ви помогна!“ Баща ми решил да отиде, вече бил отчаян. Малко след това умира баба ми и дядо ми – Панайот Пипков, много тежко е понесъл смъртта ѝ. Това е задържало временно баща ми, а след това вече е избухнала Втората световна война. В края на живота си, когато ми разказваше това, той ми каза: „Съжалявам, че не отидох!“ Той беше много огорчен и от това си отиде, на 69 години", сподели дъщерята на големия български композитор Любомир Пипков – Яна Пипкова, пред микрофона на предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива“, в навечерието на премиерата на операта „Янините девет братя“ на сцената на Софийската национална опера.
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..