Тази сряда (23 май) от 18.30 часа в галерия „Интро“ в столицата творческият и семеен тандем Албена Лимони и Костадин Кокаланов ще представи свои илюстрации и калиграфии, вдъхновени или провокирани от работата им по проекта на книгата „Митически песни, Българско народно творчество“. Изданието е вече по книжарниците. Обаче експозицията ще разкрие пред публиката генезиса при създаването на цялостен облик на една книга. Вернисажът е в два модула – оригинали, създадени специално за събитието, както и фрагменти от разработването на книгата с митически песни, бързи скици и калиграфски експерименти. Вечерта на откриването публиката ще бъде сюрпризирана и от видео, отразяващо процеса на работа на двамата художници.
Изображения и знаци – това е творческата лаборатория, в която художниците Албена Лимони и Костадин Кокаланов ни допускат чрез изложбата „Знак & Змей“. „Митически песни, Българско народно творчество“ не е първата книга, в която някой от двамата автори трябва да превъплъти в знак или в изображение митологичното, мистичното или магичното в текста. Магичен и мистичен всъщност е начинът, по който графичният дизайн променя цялостното „звучене“ на която и да е книга. Помним работата на Костадин Кокаланов по книгата на Карл Хофман „Дивашка жътва“ и работата на Албена Лимони над книгата „Змията и дъгата“. А относно предизвикателството колко традиционно или колко модерно може да изглеждат змей или самодива, когато става дума за роден фолклор или пък колко много превъплъщения има буквата „М“… – това можете да чуете от разговора ни в студиото на „Артефир“ с Албена Лимони и Костадин Кокаланов.
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..