Поканен бил 25-годишният младеж Антон Безеншек, създател на словенската и на хърватската стенография, който без да познава добре българския език, прави своята подготовка за три месеца и в началото на септември 1879 г. пристига в България. На 25 септември 1879 г. стар стил (8 октомври нов стил) той открива първия курс за подготовка на български стенографи, който ден се смята за рождената дата на родния ни бързопис и за Ден на българската стенография.
Като пръв в историята ни парламентарен стенограф, Безеншек започва да стенографира дебатите в Първото обикновено Народно събрание. Единствен негов помощник в началото е бил неговият приятел – чешкият инженер Георги Прошек, бивш стенограф от Прага, добре владеещ български език. Името на Прошек свързваме с изграждането на една от първите пивоварни в София.
През 1880 г. се свикваВторото обикновено Народно събрание. Стенографската дейност се осъществява отново от Безеншек и Прошек, но вече има сформирано Стенографско бюро, в което влизат и петима нови стенографи – най-добрите ученици на Безеншек.
На 11 май 1880 г. – денят на светите братя Кирил и Методий, Безеншек създава и читалище „Славянска беседа” като място, където да се събират дошлите специалисти от славянските страни.
По онова време стенографи са били министър-председателят Константин Стоилов, министрите Иван Шишманов, Иван Евстратиев Гешов, Константин Величков. Сред стенографите по-нататък се нареждат Димитър Ценов от Свищов, големите български поети Пейо Яворов, Димчо Дебелянов и др.
Най-големи успехи завоюва българската стенография през 80-те години на миналия век, когато българските стенографи неизменно са световни първенци. След закриването през 1992 г. на Държавния стенографски институт по времето на прехода, стенографската дейност и обучението по стенография постепенно западат. Факелът на стенография обаче все още се държи високо от българската стенографска общественост, обединена в Националното сдружение на стенографите.
Надяваме се отбелязването на годишнините от създаването на българската стенография да послужат като отправна точка за по-нататъшното издигане ролята на стенографията в обществения ни живот. Нека тачим завещанията на предците ни, дали ни толкова добра основа за всичко това!
Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса . На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..