Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карамфил Матев: Стенографията е културна потребност

Снимка: БНР

Преди 139 години новоосвободена България свиква своето първо Учредително Велико Народно събрание (10 февруари 1879 г.) и за около 2 месеца – до 16 април, прави по западен образец Търновската конституция, една от най-съвременните европейски конституции по онова време. И тогава препирните между депутатите не са били по-малко остри от сегашните. Било решено да се покани от чужбина подходящо лице, което да състави бързопис на български език (по подобие на другите европейски държави), за да се записват пренията в Народното събрание

Поканен бил 25-годишният младеж Антон Безеншек, създател на словенската и на хърватската стенография, който без да познава добре българския език, прави своята подготовка за три месеца и в началото на септември 1879 г. пристига в България. На 25 септември 1879 г. стар стил (8 октомври нов стил) той открива първия курс за подготовка на български стенографи, който ден се смята за рождената дата на родния ни бързопис и за Ден на българската стенография.

Като пръв в историята ни парламентарен стенограф, Безеншек започва да стенографира дебатите в Първото обикновено Народно събрание. Единствен негов помощник в началото е бил неговият приятел – чешкият инженер Георги Прошек, бивш стенограф от Прага, добре владеещ български език. Името на Прошек свързваме с изграждането на една от първите пивоварни в София.

През 1880 г. се свикваВторото обикновено Народно събрание. Стенографската дейност се осъществява отново от Безеншек и Прошек, но вече има сформирано Стенографско бюро, в което влизат и петима нови стенографи – най-добрите ученици на Безеншек.

На 11 май 1880 г. – денят на светите братя Кирил и Методий, Безеншек създава и читалище „Славянска беседа” като място, където да се събират дошлите специалисти от славянските страни.

По онова време стенографи са били министър-председателят Константин Стоилов, министрите Иван Шишманов, Иван Евстратиев Гешов, Константин Величков. Сред стенографите по-нататък се нареждат Димитър Ценов от Свищов, големите български поети Пейо Яворов, Димчо Дебелянов и др. 

Най-големи успехи завоюва българската стенография през 80-те години на миналия век, когато българските стенографи неизменно са световни първенци. След закриването през 1992 г.  на Държавния стенографски институт по времето на прехода, стенографската дейност и обучението по стенография постепенно западат. Факелът на стенография  обаче все още се държи високо от българската стенографска общественост,  обединена в Националното сдружение на стенографите.

Надяваме се отбелязването на годишнините от създаването на българската стенография да послужат като отправна точка за по-нататъшното издигане ролята на стенографията в обществения ни живот. Нека тачим завещанията на предците ни, дали ни толкова добра основа за всичко това!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Паскалева

Катя Паскалева - актриса като картина

Катя Паскалева е една от енигмите на българското кино и българския театър. Звездата ѝ изгрява със знаменитата роля в "Козият рог", а до края на живота си Катя Паскалева се снима в над 20 филма и прави десетки впечатляващи роли в театъра. Наричат я актрисата – картина. Красотата ѝ, бликаща от дълбоките ѝ и чувствени бадемови очи, е покоряваща, а мащабите..

публикувано на 18.09.24 в 03:00

15.09.2024 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 15 септември 2024 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 16.09.24 в 09:21

08.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 08.09.24 година.

публикувано на 08.09.24 в 08:15
Законите на Мърфи

01.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.09.24 година.

публикувано на 01.09.24 в 08:15
Слав Киров

Екстремните спортове 18 - 25 август 2024

Слав Киров постигна 6 място на Световното първенство по спортно катерене за юноши и девойки , в Гуянг, Китай. Победи японецът Юсуки Сугимото, а втори се класира румънецът Дариус Рапа, следван от Шион Омата, Япония. В другата възрастова група Боян Киров се класира на 19 място при юношите, а Валисия Мей - на 28 място. Николай Николов победи в..

публикувано на 25.08.24 в 14:52

25.08.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 25.08.24 година. "Тези с голямото си его сами се спъват в него!". Това е изречението на месеца, а негов автор е Иван Кулински от Угърчин.

публикувано на 25.08.24 в 08:15

Могъщата поезия на Никола Фурнаджиев

Никола Фурнаджиев е роден на 27 май 1903 година в Пазарджик. Сменя няколко специалности в СУ "Климент Охридски", накрая завършва философия и педагогика. На 20 години той става пряк свидетел на Септемврийското въстание 1923 година и на неговите жертви и е смятал, че България е била почти на границата на гражданска война. Това го потриса и той не може..

публикувано на 25.08.24 в 04:41