„Майерлинг” е творба на големия английски хореограф Кенет МакМилън по музика на Ференц Лист, аранжирана и оркестрирана от Джон Ланчбъри. Балетът пресъздава блясъка на австро-унгарския императорски двор през 19 век и терзанията на престолонаследника на Хабсбургите принц Рудолф, довели до трагедията в имперския ловен павилион в Майерлинг, която има забележителни последици за хода на историята на ХХ век.
Главната роля беше завладяващо пресъздадена от великолепния премиер солист на Кралския балет Стивън МакРей. Създаден преди 40 години, „Майерлинг“ е първата балетна творба, в която е развита така мащабно мъжка роля – главният герой танцува на сцената почти през цялото време. Разказвайки за многобройните любовни афери на психологически лабилния престолонаследник, балетът рисува няколко силни женски образа, разкривайки индивидуалността и качествата на няколко прима балерини. И както е характерно за творбите на МакМилън, представя изключително високото ниво на цялата трупа на Кралския балет. И балетистите, и балерините сякаш не просто танцуваха, а летяха по сцената! Гледахме няколко па де дьо – на принца с бившата му фаворитка графиня Мария Луиза фон Лариш-Валерзее, която „дава тон“ в императорския двор, на принца с майка му – императрица Елизабет, към чиято майчинска любов той напразно и отчаяно се стреми, със съпругата му принцеса Стефани, с любимата му куртизанка Мици Каспар и накрая с любовта на живота му – баронеса Мария Ветсера, интерпретирана от изящната, нежна и крехка Сара Лам. И всички те бяха коренно различни и много впечатляващи с интересната си и красива хореография! А ансамблите със Сара Лам ни удивиха с новаторството и сложността си. Въпреки че в традиционните интервюта преди спектакъла и в антракта ни предупредиха, че тези ансамбли могат да се изпълняват само от изключителни професионалисти и би трябвало да се излъчват с надпис „Не се опитвайте да правите това вкъщи”! И въпреки изключителната техническа сложност, която те кара да възкликваш „Уау, как е възможно?!”, остава впечатлението за вълнуващ разказ, за великолепна артистична игра! Не игра, а завладяващо преживяване! Всички в залата бяхме приковали поглед в кино екрана, предполагам, че са се чувствали така и зрителите в останалите салони в София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Плевен и Смолян.
Чуйте от звуковия файл впечатленията на слушателката на БНР Виолета Макавеева, която спечели билети за прожекция на „Майерлинг” в томболата на предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива”.
На 28-и ноември, 1-и и 2-и декември в кината "Арена" в София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Плевен и Смолян ще гледаме първият оперен спектакъл от кино сезона на Кралската опера в Лондон „Ковънт Гардън” - „Валкюра“ от тетралогията „Пръстенът на нибелунга“ на Вагнер. Постановката е на Кийт Уорнър под диригентството на маестро Антонио Папано.
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..