Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Господинов: Има още доста работа за равнопоставеността между половете в България

Денят на бащата през погледа на двама бащи

Н. Николов: Детето не трябва да се използва като инструмент в битката между двамата родители

| обновено на 26.12.18 в 09:11
Снимка: Биляна Борисова


На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на бащата. Този празник съществува навсякъде по света, но се отбелязва на различни дати. Според католическата традиция, празникът се чества на деня на св. Йосиф — 19 март, но в повечето страни денят на бащата е светски празник и се празнува на различни дати. У нас се чества от 1997г. на църковния празник Св. Йосиф Обручник, като ден, в който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня.  Св. Йосиф, според Библията, е от царски род, но живеел като дърводелец и в добродетелна бедност. След като останал вдовец, на 80 години, на него му била поверена честта на младата Мария - бъдещата майка на Спасителя. Те не са имали плътски отношения и брак в пълния смисъл на думата, но той бил призован да я пази и защитава в нейната мисия - чрез непорочно зачатие да роди Исус. Йосиф отнасял подигравки, заради преклонната си възраст с млада жена, която ражда. Йосиф живял до 110 години в праведен живот и честен труд. .

Какъв е съвременният баща? Поканихме по темата двама бащи - Николай Николов от Асоциацията на бащите и Борислав Господинов, свободен, не асоциран баща, който, въпреки отговорната си професия на адвокат, е готов да отменя жената в домакинството и не се притеснява да се определя като феминист.

Пред БНР Николай Николов от Асоциацията на бащите обясни:

„Асоциацията от години работи за справянето с неизпълнението на решенията за родителските права и режима на лични отношения. Самото неизпълнение води до т.нар. синдром на родителско отчуждение. Това е огромен проблем най-вече за децата. Това е пряка психическа и емоционална травма за всяко едно дете“.

Според Николов законодателството в България не се нуждае от огромни реформи. Проблемът е, че когато има решение за режим на лични отношения, отговорните институции много бавно действат, най-вече прокуратурата, обясни той в предаването „Преди всички“ и подчерта категорично, че изолирането на детето от бащата е в негова вреда. Основният въпрос, на който трябва да се наблегне, е за използването на детето като инструмент в битката между двамата родители при раздяла, каза още Николай Николов.

Според адвокат Борислав Господинов в основата на проблемите е възпитанието:

„Когато израснеш в среда, в която се казва, че майката трябва да чисти, да готви, да ходи на работа и да гледа децата, а бащата е в по-патриархална позиция, която е на този, който изкарва парите, но по-малко се занимава с децата – когато станем свидетели на един такъв модел, естествено е след това детето да го повтори. Има развитие в тези отношения, хората все по-открито говорят за тези проблеми. Нещата лека полека се променят“.

Адв. Господинов смята, че има още доста работа по отношение на правата на жените и равнопоставеността между половете в България.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столичният кмет Васил Терзиев.

Кметът на София отказа да присъства на заседанието на СОС

Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да присъства на заседанията на общинския съвет, ако няма негови доклади за гласуване. Пред журналистите..

публикувано на 28.11.24 в 14:40

ЕП осъди в резолюция парламентарните избори в Грузия

Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация.  Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..

публикувано на 28.11.24 в 14:12
Прокурор Десислава Петрова

Десислава Петрова: Обществото е кръвожадно за тежки наказания и това е проекция на начина на живот

Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..

публикувано на 28.11.24 в 14:07

Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж

Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..

публикувано на 28.11.24 в 14:02
Изпълнителният директор на

Директорът на "Булгаргаз" обясни какви са причините за поскъпване на газа с близо 11%

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ.  Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР.  Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..

публикувано на 28.11.24 в 13:46