Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година.
Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината:
„Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме изстрелването, което наполовина по-малко само предишни изстрелвания. Изстрелванията стават все по-евтини и благодарение на това вече можем да си представяме космическия туризъм като нещо, което ще се случи, в късните наши години, ако добре се грижим за здравето си“.
В момента се получава един съобразен Ренесанс на космическата наука, убеден е Любомир Бабуров:
„За първи път от близо половин век днес ние се връщаме на Луната, което, според мен, доста интересно. Тази година три апарата бяха изпратени към луната. Един е от Китай, другия - от Индия, а третия от израелска компания, която беше стартъп. Първия апарат ще кацне в първите дни на 2019-а. За мен е наистина впечатляващо, че този тип амбиция, който е липсвал в последните почти 50 години, се завръща“.
Човешкото има нужда от такъв тип истории и мотивация, категоричен е Бабуров.
От събитията на Земята, Вълчанова отличи непотвърдените информации за модифициран геном в бебета – близначки, за които се твърди, че китайски учен е модифицирал така, че не се разболяват от СПИН на по-късен етап от живота си. Бабуров има „силен скепсис“ от морална гледна, но определи събитието като „ключово за бъдещето на човечеството“, тъй като технологията вече съществува.
„Това, което всъщност виждаме в момента, е така нареченото редактиране на зародишната линия, което предполага, че тези промени след това ще продължат и в следващите поколения на тези деца. Всъщност там идва моментът, в който нямаше никаква сигурност за това какво предполага развитието на човечеството оттук нататък и се раждат серия утопични или антиутопични сценарии“, обобщи Вълчанова.
И двамата са категорични, че годината би била непълна без откриването на Вомбатите - семейство средно големи торбести животни от клас „Бозайници“ с кубични изпражнения. Те не са генно модифицирани.
След като седем пъти народните представители не успяха да изберат председател на парламента, днес от 11 часа ще бъде направен пореден опит. Ако няма нови предложения , отново е възможен балотаж между Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН. Вчера три гласа не достигнаха, за да бъде избран Силви Кирилов. Депутатите със седми..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки, недоволство на нейните близки и много въпроси. Официалната информация от медицинските власти е оскъдна . Това, което се знае е, че още в средата на ноември бременната жена е била посъветвана от..
Катастрофа с тежкотоварен автомобил затвори движението по магистралите "Тракия" и "Марица" при 168-ия километър до пътен възел "Плодовитово". В момента движението е възможно само по магистрала "Марица" в посока Свиленград. В обратна посока по "Марица" се извършва през пътя Хасково-Пловдив. По "Тракия" движението по този пътен възел е невъзможно и..
Очаква се заразеното с шарка стадо от овце в село Жельо войвода утре да бъде унищожено, след като лабораторните анализи са потвърдили наличие на зараза в животните. Това ще се случи вероятно утре сутринта, когато на място се очаква да пристигне и мобилен екарисаж. От Областна администрация обявиха, че животните ще бъдат умъртвени по хуманен..
В Обединеното кралство двама от обвинените в шпионаж българи се признаха за виновни. Агенция "Ройтерс" разпространи по-късно още подробности за дейността на шпионската клетка. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия Прокурорът Алисън Морган заяви пред съдебните заседатели, че шпионската група е..
10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..
Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...