Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на родилната помощ

| обновено на 08.01.19 в 15:05
Снимка: архив
Днес отбелязваме Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден. По стар стил празникът е на 21 януари. Това е един от големите народни женски празници. С него се засвидетелства уважение към възрастните жени, които в миналото са помагали на родилките. В наши дни на Бабинден празнуват акушерите и гинеколозите.

За БНР Благовеста Костова от Управителния съвет на Алианса са на акушерките в България  и член на консултативния съвет на Световната акушерска асоциация сподели:

„Акушерството в момента, за жалост, е на командно дишане - повечето колеги отдавна са пенсионерки. Имаме работещи колеги и на 70-годишна възраст. Вероятно не достигат около 3-4 хиляди акушерки, за да покрият физически и малките градове и села, където въобще липсват".

Професията трябва да се популяризира, категорична е Костова. За предаването „12+3“ по „Хоризонт“ тя допълни:

„Младите акушерки не могат да започват работа с 600 лв. заплата. Ниското заплащане ги пропъжда навън, където получават заплати от порядъка на 2 000 до 4 000 евро“

Министерството на здравеопазването най-после трябва да внедри европейските акушерски стандарти, каза още Костова. Опасност акушерката да бъде изместена от така наречената „дула“ няма, категорична е тя. Професията "дула" дори не съществува в регистъра на професиите:

„Както аз не мога да преподавам квантова физика, така и дулата не може да бъде акушерка - тя няма медицински познания никакви, няма и отговорности - това са лесно спечелени пари без поемане на отговорност като придружител. Тяхната роля е почти никаква в хода на раждането. В крайна сметка, жената остава отново в ръцете на акушерката и на лекаря“.

Раждането в домашни условия не е позволено от законодателството у нас.

„Който се е запътил бързо към Сливен, то си е негов проблем“.

За предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ доктор Елка Дачева - акушер-гинеколог в болница „Света Анна“ в София допълни, че работата в Родилна зала е изключително тежък във физическо и емоционално отношение:

„Не е достатъчно само желание да имаш, трябва да имаш сърце. Това не е професия, това ни е призвание. Имаше в близките години отлив от нашата тежка специалност. В последните пет-шест години обаче е прекрасно, че все повече млади колеги не само започнаха специализацията си, но и завършиха“.

Все по-малко бебета се раждат у нас, а родилките стават все по-възрастни, но това не е изолирано за България явление, а световна тенденция, каза Дачева.

„Какво да направим като днешните млади жени са образовани, амбициозни, искат да се докажат, да си направят кариера … Факт е, по-късничко раждат, но раждат и повече от две деца. Вчера например съм направила на 36-годишна жена третото секцио и то от един татко. Да, намаля раждаемостта неминуемо, условията са трудни, много млади жени емигрираха, но не е чак толкова страшно. Мисля, че лека-полека ще се наместят нещата“.

Най-подходящата възраст за раждане на деца е до 32 години, каза Дачева, и допълни „но все пак по-добре късно, отколкото никога“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носителят на Нобелова награда за икономика Джеймс А. Робинсън

Проф. Джеймс Робинсън: Това е проблемът - просперитетът вече не е споделен!

"Докато държавата и институциите ѝ не служат на всички, а само на експлоататорски елит, е много трудно да се постигне икономическо развитие на цялата нация," гласи един от изводите на Дарън Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън, които получиха Нобеловата награда за икономика миналата година. Те доказват, че в дългосрочен план най-успешните..

публикувано на 22.02.25 в 12:00

Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София

Около стотина предимно млади хора се включиха в протеста срещу провеждането на "Луковмарш". Представителите на различни неформални организации се обявиха срещу неонацизма и ксенофобията. Шествието на премина през центъра на столицата по маршрут бул. "Васил Левски", ул. "Граф Игнатиев" и се очаква да завърши около 13 часа пред Пилоните на..

публикувано на 22.02.25 в 11:54

Жералдин Дани-Кнедлик: Европа да се вземе в ръце, няма време да протакаме решението за инвестиции в отбрана

Украйна неотлъчно присъства в предизборната кампания в Германия под различна форма - веднъж разделя избиратели и партии по въпроса за военната помощ и изпращането на мироопазващи сили, втори път косвено - чрез икономическите трудности, които изпитва Федералната република. За какво по-напред да харчи пари новото правителство? И има ли сили..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Марк Галеоти

Марк Галеоти: С Тръмп късметът на Путин ще продължи

Не бива да подценяваме Русия, не бива и да я надценяваме .  Това според професор Марк Галеоти, историк от Лондонския университетски колеж, е един от най-важните уроци на войната, от чието начало се навършват три години в понеделник. През седмицата, едновременно с началото на първите публични преговори със САЩ от 2021-а досега,..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Летището в Манчестър

Класираха авиокомпаниите във Великобритания

Британската Служба за гражданска авиация публикува данни на най-добрите и най-лошите авиокомпании по отношение на отмяната и закъсненията на полети, от която става видно, че често критикуваната нискобюджетна "Райънеър", всъщност, е с доста добри показатели. Данните на Службата за гражданска авиация показват, че от големите авиокомпании с..

публикувано на 22.02.25 в 11:33

Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг?

Германия избира утре нов Бундестаг. Сигурно е само, че отново консервативният блок ХДС/ХСС ще спечели вота. С кого обаче ще управлява Фридрих Мерц и кога ще се случи на практика смяната на властта в Берлин не е ясно. Различията между основните играчи са големи - в икономическата и социалната политика, за публичните инвестиции, образованието,..

публикувано на 22.02.25 в 11:30

Ден преди вота за ОбС: 20% от членовете на СИК-ове в Сандански са преминали обучение

Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са преминали обучение преди провеждането на нови избори за общински съветници утре. Направени са 130 смени в състава на  комисиите. Основна причина  за отказите от участие е по-малкото заплащане Редовните избори за общински съветници в Сандански бяха касирани след жалби на..

публикувано на 22.02.25 в 11:22