Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проект преобразява ресторант "Аязмото" в Център за православно наследство

В бившия емблематичен за Стара Загора ресторант ще има още природонаучна сбирка и музей на митрополитите

Снимка: Старозагорски новини

Сградата на ресторант „Аязмото“ в Стара Загора ще се превърне в Център за православно историческо наследство с природонаучна сбирка и музей на митрополитите.

В края на 2018 година общината в Стара Загора дари имота на Старозагорската митрополия. Общинският съвет в града възложи на архитект Петър Влахов предварителното изготвяне на идеен проект. В интервю за предаването "Преди всички" той увери, че няма да има заведение за обществено хранене или увеселително заведение.

"Ние имаме срок до 10 години да реализираме проекта, т.е. до 10 години този православен център трябва да започне да работи. Защо толкова дълъг срок? Знаете, че Аязмото е паметник на културата и на дендрологичното изкуство, което води след себе си един мъчителен процес за получаване на разрешителни от бившия отдел за паметници на културата, сега НИНКН /Национален институт за недвижимо културно наследство/ към Министерството на културата. Тромава процедура и неизвестна като времетраене, затова поискахме едно по-спокойно време, за да можем да минем всички тези процедури", обясни архитект Петър Влахов.

"По настояване на консултантите, от историческа гледна точка искат този музей да бъде реализиран с мултимедия, с холограми, по най-съвременен начин", допълни той.

Според предварителните оценки за изпълнението на строителните дейности ще бъдат необходими около 5 милиона лева. Средствата ще бъдат набирани от дарения. Български емигранти също имат намерение да дарят средства, потвърди архитектът. Влахов очаква скоро да бъде открита банковата сметка за даренията.

"Всички очакват тая сграда да придобие първоначалния си вид  и да започне да функционира, защото едва ли има гражданин на Стара Загора, който да го устройва сегашното положение на сградата", подчерта архитект Влахов. 

Такъв вид сграда до момента не е правена в България, подчерта той. „Такъв център, с такива разнообразни функции, още повече да има експозиция как едно място, един такъв паметник на дендрологичното изкуство е бил създаван“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18