Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Олег Гочев направи стенопис на Мадарския конник в Сан Франциско

Творбата е разположена на стена на скуош игрище в стара военноморска база

Проф. Олег Гочев, ръководител на Катедра „Стенопис“ в НХА, е автор на стенописа „България in the USA“ в Сан Франциско. 

Стенописът е разположен на т.нар. Остров на съкровищата – бивша военноморска база, сега неделима част от града. Надписът "България" фигурира в различни варианти – на кирилица и на латиница, вплетени са цветовете на българското знаме.

„Правил съм стенописи къде ли не, но никога на стени от изоставено скуош игрище, където военните са играли тази много американска игра. В момента то е изоставено – те са две игрища едно до друго. Двете стени са с огромни размери – всяка от тях е пет на шест метра“, разказа Олег Гочев в предаването "Нощен хоризонт".

Мадарският конник е златен. „Все пак това е Островът на съкровищата. Исках да им подаря едно голямо съкровище, не тракийско, а съвсем съвременно“. Стенописът е открит на 11 ноември миналата година.

Олег Гочев отива в Сан Франциско като стипендиант по програмата „Фулбрайт“. Там, стъпвайки върху разбирането за Сан Франциско като мултикултурен и мултинационален град, започва да изследва как съвременният начин на живот се отразява върху публичната стенопис. „Там е хипермода, бих казал, че в Сан Франциско хората са луди за стенописи, може би защото имат много голяма латиноамериканска диаспора.“ 

В легендарен квартал на града например има над 600 стенописа, посветени на „всякакви народи, нации, митологии, религии“, обясни той. Руски, японски и китайски квартал допълват пъстрата картина на града. Така Гочев установил, че има налични руски и японски стенописи, но българската общност например си няма такива. Изучавайки въздействието на гражданското общество върху образите в публичните стенописи, решава да направи провокация със стенопис и на българската диаспора.

Избира Мадарския конник отчасти заради основната му символика, но и защото не спира да го очарова от детските му години до днес.

Според Олег Гочев творческата провокация именно на Мадарския конник се състои в това, че образът му е безкрайно познат на всеки българин, но е само силует и дава поле за безкрайни интерпретации. Преди да сътвори своята стенописна версия проф. Гочев изследва множество източници и тълкувания, посветени на конника. Развива идеята си върху скица, която някога е правил на място, пред самия скален релеф.

Изкуството публична стенопис беше неглижирано и почти загърбено през почти 30-те години преход, отбеляза още пред "Хоризонт" Олег Гочев. „Изкуството в тази битка за богатство беше силно неглижирано, защото в него нямаше толкова капитали.“

Заедно с живописта и скулптурата, стенописта е още от пещерните рисунки, когато е нямало дори архитектура, а човечеството е започнало да се отделя в онзи му етап на развитие от естественото му съществование, тоест, тези изкуства са част от осъзнаването на човека като същество, различно от природата, каза още проф. Гочев.

Цялото интервю е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57