Още се съвземам от шока на откриването, каза в "Сто-лица култура", съвместното предаване на "Хоризонт" и Радио Пловдив, посветено на домакинството на Европейската столица на културата, журналистът Алекс Леви.
Леви работи във Франция и България. Във Франция той се занимава с едно от основните литературни списания в страната - "Светът и новините през светлината на книгите".
„Не говоря само за студа. Доста шумно беше. И аз, като повечето пловдивчани, които познавам, малко съм стресиран от цялата тази помпозност, в известен смисъл даже кичозност, на това откриване. Което се надявам няма да е символ на това, което ще се случи през годината“, заяви Алекс Леви. „През последните месеци животът на жителите на Пловдив стана малък кошмар заради тези малко грандиозни, даже грандомански идеи да се случи това нещо на един основен булевард – основна пътна артерия на града.“
Според Леви, триизмерното лого на Пловдив - Европейска столица на културата – обръчите, разположени срещу бившия партиен дом на площада, приличат на капан: „Приличат на капан – за едни огромни мишки, даже рибарите ще кажат – капан за шарани. Пловдивчани знаят как да реагират на тези неща. Аз мисля, че те имат оголен нерв за кич. Вече чух да го наричат намордника. Хората даже се снимат. Правят си селфита с него. И по някакъв начин си налагат двойно наказание – първо го гледат, после се снимат.“
Според Веселина Сариева от Фондация „Отворени изкуства“, която има дългогодишен опит с представянето на съвременно изкуство в алтернативни пространства, контекстът на събитието е политически, а това няма как да не повлияе:
„Ние успяхме да достигнем културна промяна за града, но не на всяка цена. Ние не заменихме една култура с друга. Един от основните ни инструменти – Нощта на галериите и музеите, създаде нов облик на града, обаче подчерта и тези традиционни пловдивски ценности. Много е трудно да се удържи такава система. Един от истинските успехи, е, че никога не се е политизирала. А Европейска столица на културата е политическо събитие.“
Относно т. нар. кула, която бе изградена в центъра на града за официалното откриване, Веселина Сариева отбеляза: „Беше доста агресивно, доста извън контекста, доста нерелевантно към това, което е в околността. Но като цяло осъзнавам, че за да бъдеш в Euronews, трябва да направиш нещо подобно. Това ми е напълно ясно.“
Рубриката от 30.03.25 година. Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.
В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
"Хобито ми е особено, защото не е свързано със спорта, а с нещо, което е с лоша слава в човешката история – най-жестокия военен сблъсък досега: Втората световна война." Това сподели в предаването "Хоризонт до обед" Асен Минчев, ветеран в българската спортна журналистика, дългогодишен репортер в БНР, отразявал събития от света на ските,..
Рубриката от 09.03.25 година. Водещ - Даниела Якова.
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..