В 6 часа тази сутрин танкерът е акостирал на Бургаското пристанище. В момента той няма документи за нормална експлоатация, каза директорът на Изпълнителната агенция "Морска администрация" капитан Живко Петров.
Корабът е отплавал преди седмици от Бургаското пристанище с настояване да му бъде извършен ремонт в турското пристанище Тузла, но неясно защо не се е отправил към Турция, а е останал в изключителната икономическа зона извън българските териториални води, каза директорът на Изпълнителната агенция "Морска администрация" капитан Живко Петров:
"Не извършиха еднократен преход до това пристанище Тузла и ние предприехме последващите действия".
На 21 декември миналата година, след като е представил всички необходими документи, представители на "Морска администрация" и "Гранична полиция" са извършили смяна на екипажа на танкера. Той се е състоял от 20 индийски моряци и капитан - либийски гражданин.
Директорът на Главната дирекция "Гранична полиция" главен комисар Светлан Кючуков увери, че при смяната на екипажа не е използвана физическа сила, нито са използвани помощни средства. Тя е извършена доброволно, като последен е напуснал кораба капитанът, който е взел корабните документи. На екипажа са били издадени предварително визи, за да може той да напусне страната.
Заради съдебни спорове между две търговски дружества, едното собственост на либийската държава, танкерът е задържан на Бургаското пристанище от месец октомври 2017 г. Публичната продажба на кораба и смяната на екипажа пък предизвикаха реакция на Либия, която обвини България в пиратство.
„Нямаме специализиран морски съд, но въпреки това имаме съдебни инстанции и съдебни решения“, подчерта в интервю за предаването ни „Нещо повече“ журналистът Асен Йорданов от сайта „Бивол“, който даде уточнения за морската ипотека на кораба, направена в Гърция.
„Ипотеката, която е представена пред български съд, а също така и пред Панамското консулство в Атина, е официализирана, валидирана и подписана между либийската държавна компания и „Булгаргеомин Лтд“ ДЗЗД, а доколко той е правоприемник на „Булгаргеомин“ ЕАД е друг въпрос - това е друго дружество, но тя е валидирана от гръцки нотариус в Атина с името Йоан Адриандаки. С нейните печати и нейните подписи тази ипотека е внесена в консулството на Панама в Атина, за да бъде представена пред корабния регистър на търговския флот на Панама и корабът да бъде вписан там. Това е факт и тази ипотека е призната от българския съд, като на базата на нея ЧСИ е образувал изпълнителното дело, с което сменя собствеността на кораба, отнема го от либийската страна и го дава на „Булгаргеомин“.
Трябва да се отбележи обаче, че въпросната ипотека е фалшива, подчерта Йорданов:
„Йоан Адриандаки не е заверявала такава ипотека, т.е. въпросната ипотека, въз основа на която всичко се завърта и корабът даже е арестуван в Бургас е фалшива. На базата на фалшивата ипотека в Гърция има образувано фалшиво прокурорско производство, а Панама обявява процедура за отмяна на флага още на 27 декември и се установява, че освен ипотеката, представена пред панамското консулство, още пет сертификата са фалшиви от българска страна. За това има официален документ от Панамския корабен регистър, който е изпратен до българското външно министерство още на 27 декември. А на 31 декември „Морска администрация“ в лицето на капитан Живко Петров казва, че корабът е свободен да отплава където и да е било“.
Йорданов отрече дадената по-рано през деня информация от капитан Петров, че корабът е бил пуснат, за да бъде осъществен ремонт в турско пристанище.
„Корабът вчера направи опит да избяга от България и беше върнат със специална операция на „Гранична полиция“. Информацията я имам от наши източници“, подчерта журналистът.
„Корабът е направил опит да избяга по абсолютно криминален начин като са заглушили честотите, спрели са радиосигнала и абсолютно всичко. Имало е екшън между нашите катери, граничните и корабът, който първо е тръгнал към Иличов, а после към Одеса“.
"За да бъдат щетите малки за България - прокуратурата трябва да си свърши работата", категоричен беше Асен Йорданов от "Бивол".
Преди дни бяха образувани две досъдебни производства по случая с либийския танкер „Бадр“.
Преди това пред БНР журналистът от вестник „24 часа“ Георги Милков обясни, че историята датира от ноември 2017 г., когато либийският танкер е задържан на пристанище Бургас по искане на българска частна фирма, която твърди, че има стари вземания от Либия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Седем мигранти се удавиха в Егейско море край западния бряг на Турция, след като паднаха зад борда при опит на бреговата охрана да ги задържи. Мигрантите са били част от група от около 40 души, които са отплавали с надуваема лодка в четвъртък вечерта в района на турския курорт Кушадасъ. Той се намира срещу гръцкия остров Самос, който е на..
Кипър постави нов рекорд в туризма, като за първи път през 2024 г. туристическите пристигания надхвърлиха 4 милиона, съобщи Статистическата служба днес. Голямата цел за правителството е ребрандирането на средиземноморската страна като целогодишна дестинация, с туристически продукт "Отвъд слънцето и морето". Постижението на Кипър от 4,042..
На съвместна пресконференция във Варшава британският премиер Киър Стармър заяви, че той и полският му колега Доналд Туск са обсъдили нов договор за сигурност и отбрана с надежда да бъде подписан тази година. Киър Стармър заяви, че договорът ще включва "задълбочаване на връзките" между отбранителните индустрии на двете нации. Той отбеляза, че..
Прокуратурата на Милано призова на съдебен процес министъра на туризма на Италия Даниела Сантанке. Поводът е за фалшиво счетоводство на нейна фирма. Министър Даниела Сантанке ще бъде съдена за фалшиво счетоводство по въпроса за сметките на Visibilia Editore - фирма, която тя основа, но я напусна през 2022 г., освобождавайки всички заемани..
Фамилен скандал прераснал в масово сбиване в ромския кв. "Изток" в Кюстендил снощи, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Има пострадал, постъпил в болница, четирима са задържани. В квартала е било осигурено засилено полицейско присъствие, което тази сутрин е снето. Скандалът възникнал към 23.00 часа. Всички участници в конфликта са..
Бившият главен секретар на МВР Ивайло Иванов е назначен за началник на политическия кабинет на новия вътрешен министър Даниел Митов. Иванов беше освободен като главен секретар на МВР през 2021 г. от служебния кабинет на Стефан Янев във връзка с полицейското насилие под колоните на Министерския съвет по време на протестите срещу..
Обединеното кралство не е изпълнило нито една присъда за нарушаване на руските санкции, въпреки че преди четири години беше приет специален закон по въпроса, обяви Националната агенция за борба с престъпността. Финансовите санкции срещу Русия бяха въведени след анексирането на Крим през 2014 г. нахлуването в Украйна през 2022 г. Те включват..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..