Идеята е учениците, играейки тази игра, да узнават по-любопитни факти, свързани с емблематичния момент от българската история, които не са описани в учебниците за седми клас, където се изучава Руско-турската война.
„Мисия опълченец“ е сериозна образователна игра, която е свързана с Руско-турската освободителна война. Тя представлява разказ от първо лице на един опълченец, който се базира на реални исторически факти, събития и дати, поясни д-р Илия Вълев от Регионалния исторически музей във Велико Търново:
„Чрез играта, използвайки много ресурси, картини, документи и интерпретиран текст, да покажем Руско-турската война в една по-различна светлина. В учебниците е сбито много за тази наистина много важна част от нашата история. Учениците ще влязат като опълченци.“
Играта е под формата на дневник на опълченец. Опълченецът е измислен герой, но дневникът е базиран върху исторически факти и реални събития.
„Мисия опълченец“ е сериозна педагогическа игра, предназначена за работа в училище. Разделена е на пет части. Първата онагледява отзвука от Априлското въстание по света. Пред играча излиза карта. Кликвайки върху отделните държави, той ще научава каква е била реакцията в тях на бунта на българите. Целта е младите хора да разберат защо се стига до военни действия.
Втората част е посветена на обявяването на войната, сформирането на опълчението и връчването на бойното знаме. Третата част разказва за преминаването на Дунав и освобождаването на Търново, а четвъртата пресъздава битката за Стара Загора, която се явява бойното кръщение на опълчението. Там то дава и първата си жертва. Последната част е посветена на боевете при Шипка.
Всеки компонент завършва с текстова и игрова част, за да могат учениците да затвърждават знанията си. Има и екшън части, разкрива д-р Илия Вълев:
„Във форсирането на Дунав сме предвидили игра с руски кораб и играчът ще трябва да маневрира с този кораб по реката, избягвайки различни препятствия. Ще има един топ, който ще стреля към този кораб, и играчът трябва да маневрира, за да избегне изстрелите към него. На Шипка сме предвидили бранителите на Шипка да стрелят отгоре. Каквото има отгоре – камъни, дърве, както е по „Опълченците на Шипка“ на Иван Вазов, ще има стрелба, за да могат турците, които се качват към върха, да бъдат спрени.“
В компютърната игра са представени различните видове оръжия, с които са си служили руските и турските войски, както и нашето опълчение. Показва се как са изглеждали военните униформи, как са се обучавали опълченците, какви емоции са изпитвали. Включени са и любопитни факти, които не са намерили място в учебниците
Доста любопитен факт – в нощта срещу 11 август, по стар стил, се случва необичайно небесно явление - лунно затъмнение, което доста стряска турските войски. Това е описано от няколко опълченци, реално участвали в бойните действия на Шипка.
„До този момент спорадични изстрели по нашите отбранителни позиции. След като се случва това лунно затъмнение - описано е като кървавочервена луна, турците започват да стрелят срещу луната. Това, може би, стряска турците, защото знаем, че полумесецът е техният герб, а, може би, те виждат лоша прокоба в затъмнението на луната.“
Компютърната игра „Мисия опълченец“ се очаква да бъде готова и тествана в училищата във Велико Търново, а след това и в страната още тази учебна година. Проектът е представен на няколко научни конференции и към него интерес са проявили и музеи, които да предлагат играта при ученически посещения.
За разработката фонд „Научни изследвания“ към просветното министерство е отпуснал 19 300 лв. Ръководител на проекта е д-р Николай Ноев от Института по математика и информатика при БАН в старата столица. В екипа участват още програмистите Максим Гойнов и Владимир Сапунджиев, както и д-р Илия Вълев от Регионалния исторически музей. При реализацията на идеята са помогнали гл. ас. д-р Стефка Кънчева от ВТУ и учителят д-р Димо Иванов от СУ “Георги Измирлиев” в Горна Оряховица.
Още за играта ще научите от звуковия файл."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..