Много музеи и галерии са проявили интерес към новопридобитите от държавата портрет на Александър I Батенберг и 3 сребърни подноса, преди още да са пристигнали в страната. За тях държавата е заплатила 82 хиляди лева. Сумата включва и таксите за търга. Предметите се очаква да бъдат в петък в България. Министърът на културата Боил Банов заяви, че тепърва ще бъде решавано къде да бъдат изложени.
Голяма е конкуренцията дори сред трите най-големи музея, които потенциално могат да приютят портрета на Александър I Батенберг и трите сребърни подноса.
Според Директора на Националната художествена галерия Ярослава Бубнова, всички са превъзбудени от покупката, която тя нарече „невероятно събитие и прецедент за българската художествена и музейна сцена“.
„Ние имаме и други портрети на Александър Батенберг и би ни било интересно да притежаваме този, но решението не е в нашите ръце“, посочи директорът на НХА, където готвят изложба, посветена на Двореца и първите му обитатели.
Директорът на Националния военноисторически музей Соня Пенкова също има аргументи за това портретът и трите сребърни подноса да бъдат в колекцията им:
„При нас се съхраняват всички запазени артефакти, свързани с първия български държавен глава княз Александър I. Това е една огромна колекция, която получаваме като дарение през 1937 година, която включва негови лични вещи, оръжия, униформи. Съществува едно неписано правило между музеите, че не бива да се разкъсват вече създадени колекции. Това не е полезно от гледна точка на градежа на историческия разказ.“
За Пенкова откупуването на ценните предмети е „чудесна стъпка на българската държава“ и би било добре да продължи интересът към аукциони, на които излизат предмети, свързани с българската национална история.
Уредникът в отдел „История“ на Националния исторически музей Мариана Първанова също би се радвала да разказва на туристите за новозакупените придобивки с изключителна историческа стойност. Както и всички останали, и тя оценява откупката като добра стъпка. „Рядко се появяват на търг, още повече на Александър Батенберг. Всеки музей би счел за чест да притежава такива предмети.“
Първанова смята, че предмети на първия български княз би следвало да се съхраняват в Националния исторически музей, където могат да ги видят много хора.
„Картината не е нормално да е в НИМ при всички положения, но може би подносите – те имат там колекция. Може и да е в Музея на София. Аз не мога да кажа това. Експертна е преценката, не е политически ход.“
Министър Банов, участвал с наддаване в търга, обясни, че като държава не можем да участваме с подставени лица. „Но ние в самия ден вече пуснахме слух, че имаме малко пари и се явяваме символично. Това беше целта – за да не вдигат цената“, разказа той.
Търговете са сериозна надпревара, в която участват лица с богат опит, подчерта Банов. По думите му, когато се обяви, че държава влиза в търга, цената може да скочи многократно. „В момента те са на нормална цена. Те за нас имат изключителна стойност.“
В залата е имало стотина души. Един заинтересован на телефон е участвал за нещата, за които наддава българската държава.
„Нашите неща са едни от сравнително скъпите и се очакваше да бъде така. Даже за подносите ни вдигнаха цената доста, защото като взехме картината, те се отказаха. След това, като взехме първия поднос, видяха, че играем. След това останалите два подноса, поне с по 2 хиляди евро ни надигнаха, може би от бяс", обясни министърът на културата.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влиянието на Пеевски през други партии. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов веднага отрече обвиненията и предупреди, че..
Над 550 хиляди души са подпомогнати с пакети с основни храни и с 9 вида хигиенни материали по европейската програма "Храни и основно материално подпомагане" през миналата година. Българският червен кръст е партньорската организация, която раздава на най-нуждаещите се пакетите и отчита, че 414 хиляди такива с храни и 387 хиляди за лична..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..